Столично дерби донесе първи успех на Славия

"Белите" подчиниха гостуващия Локо (Сф) в първи мач от 5-ия кръг

по статията работи: Константин Симидчийски | 16.08.2013 | 20:06

Отборът на Славия постигна първа победа в българското първенство за сезон 2013/14, след като днес воденият от Асен Букарев състав спечели с 3:1 столичното дерби с Локомотив (Сф).

Домакините имаха преднина от два гола още на почивката, след като първо Живко Желев, а след това и Димо Атанасов от дузпа успяха да реализират. През втората част Локо намали чрез точен изстрел на Маркиньос, но резервата Атанас Курдов оформи крайното 3:1 половин час преди края.

Така "белите" записват първи успех и поемат глътка въздух, събирайки актив от 5 точки след 5 изиграни кръга до момента. Това изкачва Славия в средата на таблицата, като по 5 точки, но и мач по-малко, имат още отборите на Берое и Черно море.

Локомотив София пък се свлече на 11-о място във временното класиране, като "железничарите" имат 4 спечелени точки до момента.

Първият добър шанс в мача се откри пред домакините, като още в 11' Славия бе близо до откриване на резултата. Да Силва стреля силно от близка дистанция, а топката срещна тялото на капитана на Локомотив Александър Бранеков. "Белите" претендираха за игра с ръка на бранителя, но сигнал за дузпа не последва.

Гостите от "Надежда" отговориха в 20', когато гредата помогна на Славия. Маркиньос изведе Искрен Писаров очи в очи с Георги Петков, но крилото на Локомотив нацели левия страничен стълб на вратата.

1013558Постепенно се стигна до 36', когато падна и първият гол в столичното дерби. Славия получи правото да изпълни пряк свободен удар пред Божидар Митрев, а ветеранът Живко Желев реши да изпробва силата на удара си. Защитникът стреля мощно, намирайки мрежата зад Митрев - 1:0.

Славия удвои резултата в самия край на първата част, когато се стигна до дискусионна ситуация пред вратата на Локо (Сф). Галин Иванов получи шанс да стреля от непосредствена близост, като в последния момент халфът бе препънат от Бранеков. Иванов все пак успя да стреля, но топката срещна тялото на Ранджелович. Въпреки отправения удар, реферът Цветан Кръстев взе решение да отсъди дузпа, която бе успешно реализирана от Димо Атанасов за 2:0.

И след почивката на ст. "Славия" продължи да бъде интересно, като двата тима оправдаха очакванията за дерби.

Още в самото начало на втората част Локомотив намали резултата, а поредно попадение за този сезон реализира Маркиньос. Бразилският халф отправи удар от около 20 метра, като въпреки опита на Георги Петков да спаси, топката се оплете в мрежата за 2:1.

1013559В 61' наставникът на "белите" Асен Букарев гласува доверие на Атанас Курдов, като този ход светкавично даде положителен резултат за белите. Само две минути по-късно Курдов бе изведен очи в очи с Божидар Митрев, като бившият футболист на Левски и Ботев стреля технично в долния десен ъгъл, увеличавайки аванса на Славия - 3:1.

До края на срещата футболистите на Стефан Генов се хвърлиха в атака, отчаяно търсейки начини да заличат пасива си. В 81' гредите помогнаха за втори път на "белите", а "железничарите" отново нямаха шанс. Маркиньос изпробва мерника си от пряк-свободен удар, но и този път топката срещна един от стълбовете, не пожелавайки да влезе във вратата.

До края на срещата шанс за нов гол получиха и домакините, а Атанас Курдов можеше да вкара за втори път. В 88' нападателят засече центриране на Галин Иванов, но с глава изпрати кълбото над напречната греда.