Суарес донесе 24-тата титла на Барселона

Реал Мадрид ще трябва да се утешава с Шампионска лига

по статията работи: Даниел Любомиров | 14.05.2016 | 19:51

Барселона спечели шампионската титла в Испания за 24-ти път в историята си и за втори пореден път под ръководството на Луис Енрике (и за шести в последните осем години), след като постигна успех с 3:0 над Гранада в последния 38-ми кръг на Примера дивисион.

Видео от мачовете на Барселона и Реал Мадрид вижте в Sporta.bg

Единствено победата на стадион "Лос Карнерос" щеше да гарантира трофея на каталунците, защото по същото време Реал Мадрид мина през Депортиво Ла Коруня с 2:0 и за 12-ти пореден път в Ла Лига се поздрави с победа, но тя не бе достатъчна за 32-ра титла на "белия балет".

Феновете и на двата отбора бяха разделени в гледане на двата двубоя, провели се едновременно в програмата на последния кръг. В седмата минута на стадион "Риасор" Кристиано Роналдо изведе Реал Мадрид напред в резултата и поне за четвърт час "кралския клуб" бе начело във виртуалното класиране.

Луис Суарес обаче бе изведен на празна врата от Жорди Алба в 22-ата минута срещу Гранада и уругвайският стрелец не сбърка, за да даде преднина на Барса и да възстанови преднината от точка пред вечния съперник.

Роналдо се разписа още веднъж до почивката – 0:2 в 28-ата минута, а до края на полувремето удари и две греди в стремежа си същевременно да пребори Суарес за голмайсторския приз в първенството и в Европа.

Суарес обаче отговори подобаващо и в 32-ата минута се разписа с глава след центриране на Даниел Алвес за 0:2 срещу Гранада, за да успокои съвсем феновете на Барселона. В крайна сметка Суарес не само подпечата титлата на тима си, но и спечели битката за голмайсторската награда "Пичичи" в Испания, а най-вероятно и Златната обувка за реализатор номер 1 в Европа.

Кристиано Роналдо бе заменен на почивката от Зинедин Зидан (за да бъде съхранен физически) и още тогава хвърли кърпата в битката с Канибала, приключвайки сезона с 35 гола – 5 по-малко от Суарес.

Уругваецът се разписа за 3:0 срещу Гранада и реализира 40-ия си гол през сезона след подаване на Неймар на празна врата.

Суарес е третият футболист в историята на Примера дивисион, който вкарва поне 40 гола в рамките на една кампания – Лионел Меси и Кристиано Роналдо са го правели по три пъти.

В крайна сметка Барселона спечели титлата с актив от 91 точки – 1 повече от Реал Мадрид и по-малко в сравнение с предишните си четири триумфа в Испания (99, 96, 100 и 94 пункта). Каталунците отпаднаха разочароващо на четвъртфинал от Атлетико (Мадрид) в Шампионска лига, но имат шанс за домашен дубъл, след като следващия уикенд се изправят срещу Севиля (финалист в Лига Европа) във финала за Купата на краля.

Реално Реал Мадрид създаде повече положения и търсеше по-ожесточено трети гол във своя мач, в сравнение с другия претендент за титлата, но още на почивката на всички фенове в Испания им бе ясно – Барселона е шампион за 24-ти път.