Тотнъм шокира Милан насред "Сан Сиро"

"Шпорите" се сдобиха с ценен аванс преди реванша в Лондон, Валенсия и Шалке завършиха наравно в другия мач

по статията работи: iNews.bg | 15.02.2011 | 23:28

Лондонският Тотнъм изненада по неприятен начин седемкратния европейски шампион Милан, побеждавайки го с 1:0 на неговия "Сан Сиро" в първи 1/8-финален сблъсък от Шампионската лига. Единственият гол в срещата бе дело на Питър Крауч, който реализира в мрежата на резервата Марко Амелия малко преди последния съдийски сигнал.

Наставникът на Милан Масимилиано Алегри донякъде изненадващо остави на резервната скамейка Алешандре Пато, започвайки единствено с Робиньо и Златан Ибрахимович в предни позиции. В стартовия състав на гостите пък не попадна хърватският национал Лука Модрич, който все още не е напълно готов след претърпяна операция на апендикс.

Двубоят започна с игрово превъзходство на английския отбор, който бе по-активен и настоятелен в предни позиции. Милан рядко атакуваше в първите двадесет минути, по време на които няколко опасни разбърквания пред вратата на Абиати доведоха до напрежение за италианците. В 19' стражът на "росонерите" трябваше и да напусне игра, получавайки неприятен удар в главата. До почивката Милан поизравни играта и спря устрема на Тотнъм, но чистите положения за гол пред двете врати липсваха.

Развръзката на сблъсъка дойде през вторите 45 минути, когато и гостите от Лондон демонстрираха така важната ефективност в предни позиции. Треньорът на Милан Макс Алегри вкара в игра Алешандре Пато още на почивката, заменяйки ветерана Кларънс Зеедорф, но и това не помогна на домакините да преодолеят добре организираната отбрана на "шпорите".

Най-добрият шанс за отбелязване на гол за Милан дойде петнадесет минути след подновяването на играта, когато стражът на Тотнъм Аурелио Гомеш по впечатляващ начин спаси мрежата на своя отбор. Колумбийският бранител на "росонерите" Марио Йепес стреля с глава от близка дистанция, но бразилският вратар на гостите се разтегна по удивителен начин и извади топката в корнер.

Решаващият си удар Тотнъм нанесе в края на двубоя, когато англичаните се възползваха от отлично проведена контраатака. Аарън Ленън напредна с топка в крака в половината на италианския гранд, преодоля съпротивата на Марио Йепес и подаде на непокрития Питър Крауч, за когото остана по-лесното - да отбележи в мрежата на Марко Амелия. До края домакините от Милан така и не намериха сили да възстановят равенството, а освен това наставникът на тима Макс Алегри претърпя и сериозна загуба в лицето на капитана Дженаро Гатузо, който ще пропусне реванша на "Уайт Харт Лейн" поради наказание. В последните секунди красиво попадение на Златан Ибрахимович бе и отменено от съдийската тройка.

В другия мач от днешните 1/8-финали на Шампионската лига, отборите на Валенсия и Шалке 04 завършиха при равенство 1:1. Домакините от Испания откриха чрез Роберто Солдадо след 17 минути игра, но през втората част "кралскосините" от Гелзенкирхен изравниха чрез голямата си звезда Раул Гонсалес. Шалке завърши двубоя и с числено-намален състав, след като Лукас Шмиц напусна игра в даденото от съдията продължение.