Трета победа и осминафинал за Пиронкова на Уимбълдън

Този път жертва на Цвети стана хърватката Петра Мартич

по статията работи: Мариян Найденов | 29.06.2013 | 19:12

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова продължи с чудесното си представяне в тазгодишното издание на Уимбълдън, след като днес записа третата си поредна победа. Този път нейна жертва стана хърватката Петра Мартич, надиграна с 6:1, 4:6, 6:2.

Така Цвети се класира за осминафиналите на турнир от Големия шлем за четвърти път в кариерата си, като най-големите ѝ успехи са свързани именно със свещената трева на Уимбълдън, където тя има още достигане до четвъртфинал и полуфинал.

Благодарение на достигането си до осминафиналите, Пиронкова си осигури 280 точки за световната ранглиста и 105 000 паунда от наградния фонд, а в спор за място на четвъртфиналите тя ще се изправи срещу победителката между номер 4 в света и финалистка от миналата година Агнешка Радванска (Полша) и талантливата американка Мадисън Кийс.

Срещата със 141-ата в света Петра Мартич премина през куп обрати. Цвети спечели безапелационно първия сет и бе много близо до крайния успех, след като поведе с 4:1 във втория, но тогава настъпи неочакван спад в играта на пловдивчанката и съперничката ѝ не пропусна да се възползва, вкарвайки мача с решителен трети сет.

Мачът започна чудесно за първата ни ракета, която спаси точка за пробив още при първото си подаване, но след това направи серия от пет поредни гейма, за да се поздрави с успеха в първия сет с 6:1 след само 26 минути игра.

Пиронкова тръгна добре и във втората част, пробивайки подаването на съперничката си за 2:0, като така увеличи серията си на седем поредни гейма. Мартич все пак успя да задържи подаването си за 2:1, но последва нов пробив и Цвети дръпна с 4:1, с което всичко в този мач изглеждаше ясно.

Не така обаче мислеше Петра Мартич, която започна да играе много агресивно, а в същото време Пиронкова започна да допуска доста непредизвикани грешки. Резултатът от това бяха пет поредни гейма в полза на хърватката, с което тя обърна резултата до 6:4 в своя полза, изравнявайки резултата в сетовете.

В последната част българката беше тази, която доминираше на корта и това се изрази в нов пробив за преднина от 3:1. Стигна се до 5:2 и сервис на Цвети за победата в мача. В него Пиронкова спаси три възможности за пробив, но в крайна сметка се пребори за гейма, записвайки четвъртата си победа от четири изиграни мача с хърватката.