Три корнера – дузпа!

Защо децата ни не спортуват и как може да се промени това?

по статията работи: Нели Минчева | 18.01.2011 | 08:52

"Човек е напълно човек само, когато играе"
Фридрих Шилер

Децата спортуват все по-малко и това е очевидно. И от (не)приятно закръглените им силуети, и от рекордните продажби на компютърни игри, а не на последно място и от липсата на така характерния доскоро за междублоковите пространства шум от тупане на топка.

Докато нервно щракат каналите на дистанционното управление, вечно намръщените възрастни решават, че трябва да направят нещо, за да накарат наследниците си да започнат да живеят здравословно. Тъй като са изморени и изнервени от проблеми на работното си място, те ограничават намесата си до четене на "конско" като, между другото, не пропускат да дадат пример със себе си. Точно така, не личен пример, а пример със себе си.

Те вкарват наставническия си тон в употреба и започват надълго и нашироко да споделят с горките си наследници реални и (предимно) измислени спортни успехи, постигнати от тях във времето, "когато бях на твоите години". Ако човек не знае за съществуването на понятието лъжа и ги слуша, би се учудил защо преди тридесетина години България не е била номер едно във всички спортове. От гигантския слалом до плажния волейбол и от синхронните скокове във вода до алпинизма. А децата стискат зъби и чакат импровизираната лекция да свърши...

Разбира се, родителите често украсяват постиженията си, успокоявайки се с това, че го правят за доброто на наследниците си. Те просто са разтревожени от постоянното им висене пред компютъра, чипсовете, снаксовете и кецовете за спортуване, които стоят чисто нови в шкафа вече втора година. Дали обаче основната вина е в подрастващите? Твърдо не, партийо любима.

Да започнем от часовете по физическо възпитание в родното училище. Ами те (тъй като обикновено са два или три седмично) чисто и просто не биха стигнали и на пенсионер, за да поддържа приличен тонус.

Някой би казал, че при добро желание всеки може да спортува допълнително в свободното си време. Така е, но не е ли училището институцията, която подготвя децата за "реалния" живот? Ами тогава не трябва ли именно то да отделя подобаващо внимание на двигателната култура, за да създаде определени навици у бъдещите възрастни?

По същата логика всеки би могъл да се задоволи с научаването на азбуката, а след това, при добро желание, да чете каквото и когато прецени, за да се самообразова. Обществена тайна е, че физическата култура, заедно с музиката и рисуването, са най-пренебрегваните и неглижирани и от родители, и от класни ръководители предмети.

Какво тогава да си мислят децата? Естествено ще останат с впечатление, че щом добрата оценка по физическо възпитание е по-ниско "котирана" от възрастните, отколкото добрата оценка по математика например, значи точната наука е по-важна в живота от здравото и силно тяло. А това съвсем не е така.

Има и друга причина децата да не спортуват през свободното си време. И тя е, че нямат свободно време. Е, естествено в главите на всички ни изплуват картини на пиещи бира в парка пубери или зомбирани пред компютрите подрастващи, но в повечето случаи учениците не са такива. Всички, свързани по някакъв начин с образователната система, са наясно, че покрай наистина важните неща в училище се преподават куп абсолютно неприложими в реалността глупости, над които горките деца са принудени да си блъскат главите, ако искат да имат добри оценки.

Кога да спортуваш, ако имаш седем учебни часа, живееш в голям град и трябва да пътуваш по около час, за да отидеш на училище и да се прибереш, а след това се налага да залягаш над учебниците, за да се подготвиш за следващия ден? Да, има и младежи, които са готови дори да отделят част от времето си за сън "в името на спорта", но трябва ли да очакваме подобен подвиг да стане масово явление?

Учителите са почти единодушни, че учебният материал трябва да се облекчи, за да е ефективно обучението. По този начин ще се наблегне на фундаменталните знания, които ще останат устойчиви във времето и при желание ще могат да бъдат надграждани в университета. А ще остава време и за спортуване на желаещите. Засега обаче, по стар български обичай, всичко си остава само на приказки.

Да не забравяме, че децата нямат вина и за това, че през последните две десетилетия огромната част от междублоковите пространства бяха продадени, приватизирани или заграбени от разни знайни и незнайни строителни предприемачи, които ги застроиха нагъсто с жилищни кооперации и търговски центрове.

Ето защо отговорността за това, че децата не спортуват или по-точно спортуват все по-малко, е почти изцяло на възрастните. Още повече, че ако те използват свободното си време, за да водят подрастващите по планини или спортни площадки (голяма част от които вече са платени. И планините, и спортните площадки.), вероятността "младежта" да си създаде вътрешна необходимост да се поизпотява от време на време е доста по-голяма, отколкото ако се разчита на досадното натякване и вменяване на чувство за вина.

Личният пример е единственото ефективно средство да накараш някого да направи нещо полезно за себе си. А и за обществото, защото здравият и щастлив човек е много по-трудоспособен и креативен.

Затова, "загрижени" родители, оставете дистанционното и покажете на децата си с какви подвизи смайвахте света, когато бяхте на техните години. Освен че ще се разтъпчете и сближите с наследниците си, ще си припомните колко забавно е просто да излезеш на чист въздух и да поиграеш, за да прочистиш главата си от всякакви проблеми...


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


2 Sandro Nesta 19.01.2011 | 21:45
Като всяка статия и в тази има положителни и недотам такива посоки на мисълта. Съгласен съм, че възрастните носят почти цялата отговорност за липсата на желание да се спортува, но не съм изобщо съгласен със сентенцията "седем учебни часа". Айде и аз да съм бил не чак толкова отдавна в училище и университета и да помня колко време съм имал да спортувам тогава и колко имам сега като активно работещ. Въпросът включва и характер - а възпитанието в тази насока освен с личен пример е и косвен - примерно да запалиш сина си да гледа любимия ти/му спорт, да има той за пример някой голям спортист, а оттам детето и само ще почне да се интересува, да търси, да иска да практикува. Помощта на възрастните е неоценима, но тя трябва да е насочена към събуждане на желанието, не към личния пример - и простете, но например Роджър Федерер би запалил сина ми да тренира тенис много повече, отколкото аз с ракета в ръка и личен пример - идеята за свършенство в даден спорт е и искрата, която пали и казва в детското съзнание "Искам и аз да съм като него". Играта на Барселона в момента би направила същото от гледна точка футбол, макар този спорт да се поизврати и твърде много пари да влязоха в него, но там примерите за положителното още ги има, ако знаеш къде да ги търсиш. Изобщо темата е сложна, а че системата за запалване по спорта от гледна точка на държавата липсва, така е - в България всеки работи на парче.
1 Nickolay Bakalov 18.01.2011 | 21:58
Извинявайте много, но не съм съгласен с това за спортните площадки. Имам щастието относително скоро да бях дете, потичващо след топката пред блока и проблема който визирате изобщо не е липсата на площадки. Преди в междублоковете пространства да имаше още блокове, те бяха най-вече градинки, запустели градинища или места където определено неможеше да се играе на топка. Причините са очевидни: не е равно (какъв футбол, когато едната врата е на високо, а другата на ниско), мръсно е, има висока трева, майка ти ти се кара защото си паднал няколко пъти в мръсотията, озеленил си си дрехите и т.н. Да ме прощава автора, но той кога за последно е тичал след топката в междублоковите пространства ? Основните проблеми са два - поради факта че има ужасно много игри които могат да се измислят с топка нужното пространство за игра е сравнително малко. Проблема е че на това малко място има АВТОМОБИЛИ! неможеш да риташ на воля сред колите. Това го знае всяко хлапе. Другия проблем е че след 12 годишна възраст просто никой не играе вече.... момичетата "порасват" и на момчетата им замирисва люляка..... и вече няма с кой да риташ отпред пред блока защото на дневен ред е свалката :) с времето възрастовата граница пада и съответно това обяснява факта защо следващите 10-12 годишни не играят пред блока на мястото на батковците и какичките. Просто доста по-модерно е вместо да риташ топка да ходиш по гаджета.... тва е приятели! Това е положението което беше през 1996, когато бях на 16. Тогава нямаше много компютри и наистина се събирахме пред блока да играем. Но игрите с времето загрубяха.... Nick

ТВ програма

Кино

  • Сега Олтарите на България
  • 03:30 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 04:00 Панорама с Бойко Василев /п/
  • 05:00 Иде нашенската музика /п/
  • 06:00 Светулки в морето детски тв филм...
  • 07:00 Имало едно време анимационен филм/п/
  • 07:15 Телепазарен прозорец
  • 07:30 Домът на вярата Храм "Възнесение...
  • Сега "Животът по действителен случай" -...
  • 04:30 "COOLt" - лайфстайл предаване с...
  • 05:25 "Дракони: Надпревара до предела" -...
  • 06:00 "Светът на здравето" - здравно...
  • 06:30 "Норвегия - между фиордите и...
  • 07:30 "Тази събота и неделя" - уикенд...
  • 11:00 "Богатствата на България" -...
  • 11:30 "Светът на здравето" - здравно...
  • Сега "Сирано" - с уч. на Питър Динклидж,...
  • 05:00 "Кобра 11: Обади се!" - сериал,...
  • 06:00 "Иконостас"
  • 06:30 "Кобра 11: Обади се!" - сериал,...
  • 07:30 "Събуди се" - предаване
  • 11:00 "Съдебен спор" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Книга за Коледа" - с уч. на Гриър...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.