Утре ще се доиграе мачът Григор Димитров - Грега Жемля 6:3, 6:7, 6:3, 4:6, 8:9

Дъжд прекрати мача

по статията работи: Иво Вецев | 27.06.2013 | 15:19

Заради дъжда над Уимбълдън Григор Димитров и словенеца Грега Жемля няма да могат да доиграят напрегнатия двубой помежду си днес и срещата ще бъде отложена за утре.

Двамата започнаха равностойно петата и решаваща част, но Григор стигна до две точки за пробив при 2:2 и 15:40, но за пореден път не успя да се възползва. След спиращо дъха разиграване той отново получи шанс, но бе пасивен в следващото разиграване и в крайна сметка Жемля отново поведе - 2:3.

И Григор, и Жемля показаха стабилни нерви при подаванията си и не допуснаха точки за пробив, стигайки до 4:5 - Димитров сервираше за оставането си в турнира. Той се справи лесно и изравни - 5:5, но и Желмя с мощни сервиси отново взе предимство.

Играта на котка и мишка продължи, като и двамата имаха своите шансове. Това се промени, за съжаление, при сервис-гейма на Димитров, като Жемля получи мач пойнт, но Григор успя да го спаси. Последва ужасяваща грешка от форхенд за българина, но той отново успя да спаси мач-пойнт. Той допусна още няколко грешки, но в крайна сметка с ас сложи край на мъката си в този гейм - 7:7, а след това и 8:8.

Първи сет

На сервис започна Григор Димитров, който направи две непредизвикани грешки, но все пак беше по-стабилен от съперника си и взе първия гейм - 1:0. Още в следващата част Димитров реализира няколко страхотни удара от форхенд и бекхенд, като още в първата си точка за пробив успя да дръпне в резултата - 2:0.

Българският №1 показа класа в следващия си сервис гейм, като разби съперника си на 0 и взе комфортен аванс от 3:0. Първият сервис на словенеца отново не работеше, но все пак Жемля се разписа в сета, въпреки че губеше с 15:30 - 3:1.

Димитров имаше проблеми при подаването си и губеше с 0:30, но силният му първи сервис му помогна и българинът записа 4 поредни точки за 4:1. Жемля сравнително лесно взе своя сервис гейм, а Гришо се размина с тежка контузия, след като се подхлъзна на лошата трева, която до момента контузи не 1 или 2 от лидерите в световния тенис - 4:2.

Няколко грешки на Димитров позволиха на съперника му да стигне на три пъти до точка за пробив. но Гришо се защити и успя да спечели най-оспорваната част от началото на мача - 5:2. Той можеше да реализира и пробив в следващата част, но сбърка на няколко пъти, след като поведе с 15:30 - 5:3. Българският №1 обаче взе бърз сервис гейм и си спечели заслужено първия сет.

Втори сет

Грега Жемля започна убедително втория сет, като бързо спечели първия гейм на 0 - 0:1. По същия начин отговори и българинът и за 5 минути двамата си размениха по гейм - 1:1. Гришо можеше да затрудни Земля в следващата част, но допусна две грешки и словенецът сравнително лесно спечели на 15 - 1:2.

Димитров допусна няколко непредизвикани грешки, но първият му сервис влезе в сила при 30:30, а след това българинът затвори след ретур в аут на Жемля - 2:2. За съжаление, Жемля продължи да сервира силно и безпроблемно поведе отново - 2:3. Двамата продължиха гонитбата си и стигнаха до 4:4 без пробиви.

Жемля продължи да сервира отлично и разби посрещането на Григор, а българинът трябваше да сервира за оставането си в срещата - 4:5. Той обаче беше категоричен и изравни след няколко спиращи дъха удари - 5:5.

Димитров рязко увеличи оборотите в играта си в решителния 11-и гейм и стигна до цели 3 точки за пробив. Жемля обаче успя да защити и трите с излизания на мрежата - 40:40, а след това да спечели и гейма - 5:6. Гришо отново не сбърка и вкара срещата в тайбрек - 6:6.

Жемля първи стигна до мини пробив, а с голяма доза късмет успя да го затвърди и да поведе с 1:4. С два бързи сервиса Гришо все пак показа съпротива - 3:4. Жемля обаче отговори с два аса и направи разликата отново 3 точки - три сет бола за словенеца. Гришо направи втората си двойна грешка при 4:6 и подари сета - 6:7 и 1:1.

Трети сет

Третият сет се забави заради медицинска пауза заради схванат прасец на Гришо. При подновяването той нито веднъж не вкара първи сервис, но направи феноменални удари и поведе с 1:0. Димитров продължи уверено и добра игра от основната линия стигна до точка за пробив, но не успя да се възползва - 40:40, а малко по-късно Жемля изравни - 1:1.

В същото време на корт №10 Пиронкова взе първият сет срещу Захлавова след 7:5.

Въпреки пропусната възможност българинът натисна със сервис и набързо отново поведе - 2:1. Димитров повде с 0:30, но отново стъпи накриво, а Жемля се възползва и обърна изцяло развоя на гейма - 2:2. Григор имаше доста трудности в своето подаване, но отново силният му първи сервис го извади и той поведе с 3:2.

Григор отново успя да се възползва от слабия първи сервис на Жемля и стигна до точка за пробив, но този път словенецът сбърка и Гришо поведе с 4:2. Последва и бърз гейм на 15 за 5:2. Словенецът обаче не допусна нов срив и успя да намали до 5:3, но това не му помогна и Димитров реализира прекрасни начални удари и за минута взе сета - 6:3.

Четвърти сет

Двамата започнаха силно в своите сервис геймове и спечелиха на 0 за 1:1. Димитров успя да затрудни съперника си при подаването му въпреки проблемите, които имаше с тревата, и стигна до две точки за пробив, но Жемля се защити много добре - 1:2. За сметка на това, Димитров нямаше особени затруднения и изравни за 2:2.

Цветана Пиронкова пък записа отличен успех със 7:5, 6:3 над Захлавова и вече е в третия кръг на Уимбълдън.

Във своя мач Григор отново стигна до три точки за пробив, но подобно на втория сет, не се възползва от тях и се стигна до равенство. Той стигна до нови три точки за пробив, но всеки път допусйапе грешки и в крайна сметка загуби поредния си шанс да поведе решително в срещата - 2:3. Последваха три бързи сервис гейма за двамата тенисисти - 4:4. В играта на Григор обаче настъпи тотален срив и Жемля спечели следващите два гейма - 4:6 и 2:2.