Фетел свали Алонсо от върха с трети пореден триумф

Ред Бул няма конкуренция на пистата Корея, Ферари също с добро представяне

по статията работи: Даниел Любомиров | 14.10.2012 | 11:03

Себастиан Фетел е новият лидер в класирането при пилотите, след като за трети пореден път доминира на пистата и не даде никакъв шанс на конкуренцията. Най-големият опонент на германеца не беше съотборникът му Марк Уебър или Фернандо Алонсо, а самият болид на Ред Бул.

Дясната предна гума на колата заплашваше да се разпадне напълно в последните три обиколки и в гаража на Ред Бул се намираха най-притеснените лица. В крайна сметка след множество предупреждения за повишено внимание от страна на Фетел, той успя да закара болида си първи през стартфиналната права. Преднината на действащия световен шампион беше достатъчна, за да може да намали драстично темпото в края и въпреки това да се поздрави с иначе комфортен успех.

Спечелилият полпозишън вчера Марк Уебър се наслади на лидерството си само до първия завой, след като за пореден път беше предаден от бавната си стартова реакция. Все пак, никой в щаба на Ред Бул и никой свързан с Формула 1 нямаше да се учуди, ако Уебър така или иначе бе предал първата позиция на съотборника си и кандидат номер 1 за титлата. Австралийският състезател се задоволи с 2-рото място, като не бе притесняван почти през цялата надпревара.

Фернандо Алонсо се завърна на подиума, финиширайки трети в едно от най-добрите представяния на Ферари като цяло през сезона. Въпреки това испанецът предаде водачеството си в класирането при пилотите за първи път от Гран при на Европа насам.

Така Фетел даде сериозна заявка за трета поредна титла, след като вече е лидер в таблицата на състезателите 4 кръга преди края. Германецът има 215 точки и изпреварва с 6 Фернандо Алонсо, а до края на календара остават традиционно силни за Ред Бул трасета – в Индия, в Абу Даби, в Бразилия и преди това дебютното Гран при на Америка.

Фелипе Маса за пореден път се представи великолепно и свърши много работа на пистата, за да се поздрави с 4-ата позиция. В заключителните фази на състезанието изглеждаше сякаш бразилецът е далеч по-бърз от своя съотборник във Ферари, но логично никой от екипа на Скудерията не позволи на Маса да пробва атака, въпреки че той имаше реални шансове да се бори дори с Уебър за второто място.

Все пак, Фелипе вече има 81 точки в класирането при пилотите и застава на 9-то място, затвърждавайки преднината си пред състезателите на Заубер Серхио Перес (66) и Камуй Кобаяши (50).

Кими Райконен можеше да се добере единствено до 5-та позиция в Гран при на Корея, след като на няколко пъти стана ясно, че няма как да се мери с болидите на Ферари. Финландецът спечели спора с Люис Хамилтън, Нико Хюлкенберг и съотборника си в Лотус Ромен Грожан. Кими продължава да се намира най-близо до лидерите Фетел и Алонсо, като вече има 167 точки и е с 14 повече от бъдещия пилот на Мерцедес Хамилтън.

Самият Хюлкенберг се задоволи с 6-ата позиция и оправда очакванията за силно представяне на Форс Индия. Зад него в Корея се наредиха Ромен Грожан, Жан-Ерик Верн, Даниел Рикардо и Люис Хамилтън, който удържа набезите на Серхио Перес, за да спечели все пак 1 точка от състезанието.

През всичките 55 обиколки Хамилтън имаше най-различни проблеми с настройките на болида си и с температурата на гумите, а върхът на липсата на късмет бе в последните минути. Тогава голям чим трева се закачи към болида му и остана пред дясната задна гума до самия край, съсипвайки притискането на британеца.

Съотборникът му в МакЛарън Дженсън Бътън изхвърча от състезанието след неприятен сблъсък по вина на Камуй Кобаяши на 3-ия завой, което коства на Дженсън възможността да се бори за място в зоната на точките. Самият японец от Заубер получи наказание на премине през бокса, а в последствие прекрати участието си в надпреварата заради технически проблем.

Михаел Шумахер не можа да запише точки и приключи на 13-то място, като от Мерцедес през цялото време не обръщаха сериозно внимание на проблемите му със скоростната кутия и просто вдигаха рамене, защото "толкова можем на този етап", по думите на инженерите.

Нико Розберг също отпадна рано в състезанието, тъй като беше косвено ощетен от сблъсъка между Бътън и Кобаяши.

• Сега По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 05:10 Още от деня коментарно предаване /п/
  • 05:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • 09:10 Сутрин с УЕФА ЕВРО 2024
  • 09:30 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 11:30 Истории от Олимпийските игри /п/