ЦСКА подчини Локомотив (Пд) и оглави класирането

"Червените" победиха с 3:0 на "Лаута" и дръпнаха с 3 точки пред Лудогорец и Левски

по статията работи: Константин Симидчийски | 25.03.2012 | 17:32

ЦСКА постигна изразителна победа срещу Локомотив Пловдив на "Лаута" с 3:0 в мач от 20-ия кръг на Виктория ФП и по този начин се изкачи на първото място в класирането.

Футболистите на ЦСКА изиграха изключително стойностен двубой, като в центъра на събитията бяха Антон Карачанаков и Нджонго Присо. Още в 3-ата минута камерунецът изведе на празна врата българския талант, който откри резултата. В началото на второто полувреме Карачанаков върна услугата и изведе Присо сам срещу вратаря, а крилото реализира за 0:2. Камерунецът леко развали впечатленията от добрата си игра, след като си изкара червен картон за сбиване с Даксон. В заключителните минути Мораеш отбеляза 10-ия си гол в първенството и оформи крайното 0:3.

Благодарение на победата възроденият ЦСКА окупира еднолично първото място в класирането. "Червените" събраха 48 точки и дръпнаха с три на преките конкуренти Левски и Лудогорец, които загубиха своите срещи съответно срещу Миньор по-рано днес и Славия вчера. С тази загуба Локомотив изостана от борбата за европейска квота за догодина. "Смърфовете" имат 36 точки и изостават на 7 от четвъртия Черноморец и на 9 от призовата тройка.

Срещата започна отлично за столичани. Още в 3-ата минута Присо проби мощно по дясното крило, навлезе в наказателното поле и почти от аутлинията центрира към малкото наказателно поле, където Антон Карачанаков направи безпомощен бившия вратар на ЦСКА Иван Караджов - 0:1.

След първоначалното стъписване в редиците на Локо Пловдив, момчетата на Емил Велев се активизираха и успяха да стигнат до вратата на Мболи, но до чисти положения не се стигна. От своя страна "червените" продължиха да натискат неориентираната защита на домакините, но и Караджов не бе сериозно застрашен след гола, който допусна ще в началото.

В 30-ата минута Базил де Карвальо получи контузия в глезена и се наложи напусне терена. На негово място влезе Христо Спасов. След страхотна атака на черно-белите, именно резервата на домакините се оказа на чудесна позиция, но ударът му от 6 метра бе спасен от Мболи.

В 37-ата минута Нджонго Присо догони една наглед невъзможна топка и мигновено я центрира в наказателното поле, но там Дюлегеров от 3 метра не можа да уцели добре топката и Караджов я улови безпроблемно. В ответната атака отново резервата Спасов можеше да изравни за "смърфовете", след като стреля от границата на наказателното поле, но Мболи се намеси решително и изби в корнер.

До края на полувремето футболистите на Локомотив се опитаха да изравнят, но опитите им се оказаха безуспешни. За сметка на това в добавеното време ЦСКА можеше да удвои своя аванс. След центриране на Галчев от дясно Карачанаков бе оставен непокрит на далечната греда. Юношата на Пирин стреля с глава, но ударът му срещна гредата, а след това удар на Адемар отдалеч излезе в аут.

Второто полувреме започна подобно на първото и ЦСКА организираше по-добри атаки от своя съперник, въпреки че пловдивчани държаха повече топката. В 56-ата минута Карачанаков успя да напредне в половината на домакините и пусна страхотен пас към Присо в наказателното поле. Бързоногото крило на ЦСКА стигна топката и я промуши между краката на Караджов и удвои резултата - 0:2.

В 63-ата минута дойде и най-напрегнатият момент в двубоя. Нжонго Присо бе фаулиран от Даксон. Крилото дръпна бразилецът за шортите, а след това двамата си посегнаха с глава, като и двамата се строполиха на земята. Съдията реши да изгони и двамата от терена, въпреки че Присо първи посегна към своя противник. Това не беше краят на този момент, като играчите си размениха и плесници. На изхода от терена публиката запсува чернокожия играч на ЦСКА, а той не им остана длъжен и им отправи неприлични жестове.

Останали с по 10 човека, двамата треньори предприеха доста различни ходове. Стойчо Младенов вкара Антонио Томас на мястото на най-добрия на терена Карачанаков, за да заздрави халфовата си линия в последните 25 минути на двубоя. Емил Велев пък извади Здравко Лазаров и Йордан Тодоров и вкара Йорданов и Драги Коцев с надеждата за поне равенство в двубоя.

Локомотив беше близо до гол в 74-ата минута след удар на Сержниньо, но изключително стабилният в този мач Мболи отново се намеси авторитетно. Три минути по-късно централният защитник на гостите Георгиев имаше уникална възможност да намали резултатът, но от метър не можа да засече топката в опразнената от Мболи врата.

Въпреки, че локомотивци се представяха по-добре в заключителните моменти, те не достигнаха до нито едно по-сериозно положение пред вратата на ЦСКА. Пловдивчани се отчетоха само с два далечни удара, а в добавеното време след страхотна контраатака Мораеш получи топката в наказателното поле, финтира двама в червено-бял екип и за трети път направи вратаря Караджов безпомощен - 0:3.