Челси е властелинът на Лондон

"Сините" удариха с 2:1 Арсенал

по статията работи: Иво Вецев | 20.01.2013 | 17:34

Челси се реваншира на своите фенове заради слабите домакински изяви напоследък, след като този следобед грабна победа с 2:1 в дербито на Лондон срещу Арсенал, бетонирайки се на 3-о място в класирането.

Първото полувреме беше изиграно чудесно от възпитаниците на Рафа Бенитес, като още в 6-ата минута Мата даде аванс на своя тим, а Лампард (16) повиши. Тио Уолкът даде надежда на Арсенал в 58-ата минута, но гостите не успяха да стигне до точката.

Това прати "артилеристите" далеч от зона Шампионска лига, като те имат едва 34 точки и се намират на 6-о място - на 6 от 4-ия Тотнъм. Челси вече има 45 и в момента диша спокойно в топ 3 на класирането.

Двамата мениджъри имаха проблеми преди срещата, като повече бяха тези в състава на Арсенал. Венгер не можеше да разчита на Артета, Подолски и Осклейд-Чембърлейн, което вкара Жиру и Куклен в стартовия състав, а Уолкът трябваше да мине на дясното крило, а Диаби си партнираше в средата с Куклен.

Изненадващо Бенитес остави Демба Ба на резервната скамейка, както и Джон Тери, а Франк Лампард започна титуляр заради липсата на Давид Луис. Фернандо Торес беше предпочетен за централен нападател.

Първата възможност се откри пред "топчиите" в 5-ата минута, като Уолкът получи топката в половината на домакините и изведе чудесно Жиру сам срещу вратаря, но голмайсторът на Франция за миналия сезон пропусна.

Това беше наказано още в следващата атака, след като Рамирес отне от Куклен, а Аспиликуета изведе Мата сам срещу Счесни и го преодоля безпроблемно - 1:0. Арсенал обаче има пълното право да протестира, тъй като имаше очевиден фаул срещу френския полузащитник, а при подаването към голмайстора останаха съмнения за засада.

Касорла опита бързо да изравни резултата, но Чех се намеси впечатляващо при удар на испанеца, а малко след него Азар навърза цялата защита на гостите, но Счесни успя да избие в корнер.

Стигна се до 15-ата минута, в която Рамирес бе изведен абсолютно сам срещу вратаря и се опита да мине покрай него. Бразилецът обаче стъпи накриво и се строполи на земята, но съдията забеляза контакт между двамата и отсъди дузпа - минута по-късно Лампард я материализира и Челси поведе с 2:0.

Снегът се засили след второто попадение, а "сините" продължиха да играят отлично в средата на терена и не позволяваха на "топчиите" да създадат положения, като на свой ред често изпускаха изгодни ситуации чрез Торес и Азар. Най-фрапантен пропуск направи испанецът, който от 7 метра не успя да насочи удара си и прати топката далеч в аут - 2:0 на почивката.

Вторите 45 минути започнаха с две отлични ситуации за Арсенал, но Мертезакер и Тио Уолкът стреляха право в Чех и не успяха да намалят резултата.

В 58-ата минута Куклен успя да отнеме топката от Торес в центъра, като веднага я насочи към Касорла. Той от своя страна успя да изведе Тио Уолкът зад отбраната на Челси, а крилото успя да се нагласи удобно и с хубав удар с десния крак преодоля Чех и върна своя тим в мача - 2:1.

Това даде импулс в играта на Арсенал, който се хвърли в атаки, но играчите на Венгер бъркаха в решаващата фаза, но могат да благодарят на Фернандо Торес, който пропусна две страхотни положения при контраатаки Челси. Логично това доведе и до смяната му в 80-ата минута, като на терена се появи Демба Ба.

Преди това Венгер вкара Аршавин на терена, за да подсили нападението си. В 83-ата минута Демба Ба беше изведен сам срещу вратаря, като премина през Счесни но ударът му бе блестящо блокиран от Томас Вермаален - Арсенал остана в мача.

Ашли Коул фаулира Саня на границата на наказателното поле, като Вермаален се нагърби с изпълнението, но ударът му по тревата не намери очертанията на вратата, пазена от Петър Чех.

В самия край се стигна до няколко разбърквания пред вратата на домакините, но така и не се намери кой да реализира изравнителното попадение, а Жиру не успя да се разпише с глава 30 секунди преди последния съдийски сигнал, а Челси се поздрави с първа победа в Лондон след две поредни издънки.