Чесли стигна до нова победа след страхотен обрат

Франк Лампард се превърна в герой за лондончани

по статията работи: Иво Вецев | 30.12.2012 | 17:25

Обявеният за ненужен Франк Лампард се превърна в герой за Челси, след като собственоръчно донесе победа 2:1 над Евертън, и то на "Гудисън Парк", нанасяйки първо домакинско поражение на "карамелите" през сезона.

Срещата започна отлично за тима от Мърсисайд, който поведе рано-рано чрез Пиенар (2). Домакините можеха да водят и по-убедително, като Франк Лампард (42) наказа пропуските на Йелавич и компания, а отново той 30 минути по-късно донесе победата на европейския клубен шампион.

Благодарение на капитана си в днешната среща Челси запази третата си позиция и вече има 38 точки, като лондончани изостават от лидера Манчестър Юнайтед на 11 точки, както и на 4 от шампиона Сити.

Първата домакинска загуба на Евертън пък прати момчетата на Дейвид Мойс на 6-а позиция с 33 точки - по толкова имат още Арсенал и Уест Бромич Албиън. Това беше и последната среща за двата тима за 2012 година.

"Карамелите" стартираха вихрено и натисна здраво своя съперник, като още във 2-ата минута топката бе отнета в центъра на терена. Тя беше насочена към дясното крило, където Ягиелка центрира в наказателното поле, където удар с глава на Аничебе бе блокиран. Коженото кълбо обаче достигна до Стивън Пиенар, който с мощен удар по земя откри резултата.

Това стъписа гостите, а Евертън продължи с мощната си преса и заредува положение след положения, като Йелавич и Озмън пропуснаха да удвоят резултата, като главният виновник за това беше Чех, който на няколко пъти се намеси решаващо.

Постепенно европейските шампиони заиграха по-добре, като повече топки достигаха до Мата, което успокои играта на гостите. Именно той в 27-ата минута можеше да изравни, а впоследствие няколко атаки на лондончани едва не завършиха с гол след асистенции именно на испанеца.

В 35-ата минута обаче едва не се стигна до гол за Евертън, като Йелавич изведе на добра позиция Лейтън Бейнс, който стреля по земята, но Чех успя отново да се намеси.

Краят на полувремето дойде при натиск на Челси, който даде резултат 3 минути преди почивката. Топката бе подадена към Рамирес на дясното крило, който се освободи и центрира пред малкото наказателно поле, където капитанът Лампард със страхотен удар с глава успя да изравни резултата - 1:1 на "Гудисън Парк".

Преди старта на вторите 45 минути стана ясно, че Петър Чех е получил контузия в левия си глезен, като на негово място влезе резервният страж Турнбул.

Евертън обаче не се възползваше от преимуществото си и не играеше със същия хъс като през първото полувреме, докато от другата страна на игрището Фернандо Торес направи два фрапантни пропуска.

Отново испанецът беше близо до гол в 64-ата минута, след като получи топката на чудесна позиция, но ударът му бе париран от Тим Хауърд. 2 минути по-късно на ответната врата Турнбул трябваше да се намесва решително при удар на Пиенар, а след това Йелавич тресна горната греда - втори малшанс на хърватския нападател.

Така се стигна до 72-ата минута, когато Рамирес проби през центъра и пусна към Фернандо Торес. Впоследствие топката стигна в наказателното поле, където ударът на Мата беше париран, но на точното място в точния момент отново беше Франки Лампард, който довкара топката и донесе аванса на европейския клубен шампион - 1:2 на "Гудисън Парк".

За Евертън се появи Браян Овиедо, който вдъхна свежест на полузащитата на Евертън, но в същото време влязоха Моузес и Оскар за гостите, които със свежите си сили не позволиха на домакините да осъществят мощен финален щурм. Торес пък пропусна да направи резултата 1:3 след контраатака, а Йелавич секунди преди края не успя да се ориентира в наказателното поле и да донесе точката на Евертън.