Юве надви Шахтьор, но и двата тима продължават

"Старата госпожа" демонстрира феърплей и заслужи първото място в групата

по статията работи: Даниел Любомиров | 05.12.2012 | 23:56

Ювентус опроверга опасенията за договорка с Шахтьор и постигна минимална победа с 1:0 над украинския колос. Резултатът обаче беше благоприятен и за двата тима, защото в крайна сметка те ще продължат напред към елиминационната фаза на Шампионската лига.

В другия мач от Група Е Челси смаза Нордселанд с 6:1, но ще влезе в историята като първият шампион на Европа, който отпада в груповата фаза в сезона, когато защитава титлата си.

Единственият гол в Донецк бе дело на Себастиан Джовинко в 56-ата минута след центриране отдясно на Щефан Лихтщайнер и добра работа в атака на Мирко Вучинич - 0:1. Във въпросната ситуация остана съмнение, че защитникът на домакините Олександър Кухер всъщност е пратил топката в мрежата си, опитвайки се да попречи на Джовинко да стреля.

"Бианконерите" бяха по-активният и креативният отбор през цялото време на срещата и не е изненадващо, че стигнаха до победата, която им позволява да оглавят крайното класиране в Група Е, където борбата беше най-оспорвана и драматична.

"Старата госпожа" приключва на върха с 12 точки, следвана от Шахтьор с 10, колкото е активът и на Челси.

"Сините" от Лондон обаче имат по-слаби показатели от Шахтьор в директните двубои, затова отпадат от борбата за най-престижния трофей в клубния футбол. На последната 4-та позиция остава тимът на Нордселанд само с 1 точка.

Ювентус беше по-опасният от двата тима на стадиона в Донецк, докато домакините така и не затрудниха Джанлуиджи Буфон.

През първия четвърт час гостите играеха повече с топката и се опитваха с по-продължителни разигравания да стигат до изгодни положения в предни позиции, но не намираха празни места в половината на Шахтьор.

В 22-ата минута на срещата се случи първата наистина интересна ситуация, след като "старата госпожа" имаше напълно сраведливи претенции за дузпа.

Андреа Пирло пробва за пореден път да изведе съотборник зад защитата с прехвърлящ пас, а Фернандиньо с ръка изби кълбото и попречи на Вучинич да играе с него. Съдията обаче не отсъди наказателен удар за гостите.

В 30-ата минута защитата на Шахтьор направи поредица от грешки, които доведоха до най-опасната ситуация пред вратата им. Няколко състезатели пропуснаха топката, която стигна до Вучинич, който навърза трима бранители, за да стигне до пеналтерията. Той много хитро пусна по земя за Джовинко, който беше сам срещу вратаря фронтално, но прати топката встрани от гредата с изстрела си.

Това се оказа и най-чистото, а и единственото положение през първото полувреме, в което Ювентус доминираше и по-често се задържаше в половината на домакините. "Старата госпожа" обаче не можа да материализира по някакъв начин териториалното си предимство.

Така след първите 45 минути неизбежно се засилиха предположенията, че двата тима ще изиграят почти на ходом двубоя с единствената цел да не допуснат загуба, за да продължат дружно към елиминационната фаза в Шампионската лига.

Ювентус обаче категорично отказа феновете от мисли за уговорка, след като започна ударно второто полувреме. Пирло получи много добър пас от Погба на дъгата на наказателното поле, излъга технично защитник и стреля с левия крак, но нацели страничната греда.

В 54-ата Мъхитарян можеше да изравни, след като получи добра топка от Девич, но ударът му профуча над вратата, а можеше да потърси комбинация с оставения непокрит Уилиан.

120 секунди по-късно вече нямаше прошка за домакините, след като Мирко Вучинич съхрани топката на ъгъла на наказателното поле, преодоля двама бранители и подаде вдясно за Лихтщайнер. Той центрира прострелно и Джовинко от почти легнало положение засече топката в мрежата отблизо - 0:1.

Шахтьор веднага потърси изравняване и можеше да стигне до него по куриозен начин в 67-ата минута. Уилиан направи пробив пред наказателното поле, подаде вляво за Разван Рат, който центрира почти от аутлинията. Топката профуча пред Буфон и рикошира в крака на Квадво Асамоа, след което се удари в гредата и излезе в корнер.

В 69-ата "бианконерите" реагираха със скоростна контраатака и Вучинич беше изведен сам срещу вратаря. Пятов излезе и скъси ъгъла на черногореца, който се отказа да бие и подаде към Джовинко, но вече бранителите на Шахтьор се бяха върнали пред вратата си. Топката в последствие отиде в Погба, който стреля от дъгата на пеналтерията, но от голлинията защитник в оранжево изчисти.

В крайна сметка Шахтьор не се опита особено сериозно да стигне до изравняването и до края не създаде повече положения за гол. В действителност Джанлуиджи Буфон не трябваше да се намесва решително в нито един случай от мача и логично Юве си тръгна с победата.