Ювентус отпразнува Скудето №29

"Бианконерите" официално защитиха трофея си в Серия А

по статията работи: iNews.bg | 05.05.2013 | 18:01

Шампионът на Италия Ювентус защити Скудетото си от миналия сезон и официално завоюва своята 29-а титла на Италия, след като днес възпитаниците на Антонио Конте спечелиха с 1:0 домакинството на Палермо в мач от 35-ия кръг на Серия А.

Така Юве събра актив от 83 точки и вече е недостижим за втория Наполи, който изостава с 69 и мач по-малко, но вече неспособен дори теоретично да стопи пасива си.

Единственият гол в мача реализира Артуро Видал от дузпа, като успехът на домакините можеше да бъде и далеч по-изразителен, ако не бяха многото пропуски. Ювентус завърши срещата и с десет души, след като малко преди края Пол Погба бе изгонен за невъздържано поведение.

Тифозите на клуба празнуват титлата под №31, но заради отнетите два трофея в следствие на скандала "Калчополи", в официалните регистри тя ще бъде вписана под №29.

За разлика от миналия сезон, когато "старата госпожа" спечели титлата без нито едно допуснато поражение в Серия А, този път Юве си осигури Скудетото с 4 инкасирани загуби през кампанията - от Интер, Милан, Сампдория и Рома. Отборът на Конте обаче

Така Ювентус защити титлата си от миналия сезон и отново доказа, че е най-силният италиански отбор за настоящия момент. Несъмнено през следващата кампания една от основните цели на тима ще бъде и спечелване на Шампионската лига, след като през тази година Юве загуби от Байерн на 1/4-финалите.

f69e67b3-fe32-956c-870a-0908f1338a99Наставникът на домакините Антонио Конте започна срещата с Мирко Вучинич в предни позиции, докато Клаудио Маркизио зае място в близост до черногореца. Андреа Пирло, Артуро Видал и Пол Погба стартираха в средната линия, докато Квадво Асамоа и Стефан Лихтщайнер започнаха по флангове.

Фабрицио Миколи и Йосип Иличич стартираха в атаката на Палермо, който продължава яростната битка за оцеляване в Серия А. Сицилианците останаха с актив от 32 точки на сметката си, а победата на Дженоа над Пескара върна Палермо в зоната на изпадащите.

Първата част на "Ювентус Стейдиъм" протече по познат начин за феновете на домакините. Техните любимци контролираха изцяло случващото се на терена, но до гол във вратата на Сьорентино не се стигаше.

В 25' Мирко Вучинич опита да комбинира с Маркизио, но халфът не успя да отправи голов удар. Малко след това черногорецът сам опита изстрел, но Сьорентино отрази.

0efe007e-540b-9290-d53e-40d2541afea0Минута преди почивката Андреа Пирло центрира опасно в пеналтерията на Палермо, а Фон Берген за малко не си отбеляза автогол, изчиствайки кълбото в корнер.

И след почивката Ювентус продължи да търси крайния успех, доближавайки се до 29-ото си Скудето. В 51' обаче сицилианците можеха да излязат напред, когато удар на Миколи за малко не попадна в целта.

Постепенно се стигна до 58', когато бе отсъдена дузпа в полза на Ювентус. Масимо Донати фаулира Мирко Вучинич в наказателното поле на своя тим, а зад топката застана Артуро Видал. Чилийският национал прати Сьорентино в погрешния ъгъл и хладнокръвно отбеляза за 1:0, взривявайки трибуните в Торино.

Две минути по-късно шампионите можеха и да удвоят, но подаване на Асамоа не достигна до Вучинич. Секунди по-късно Джорджо Киелини бе в прекрасна позиция да отбележи, но неговият изстрел с глава мина покрай гредата.

Ювентус продължи да се забавлява, като в 66' вратата на Палермо отново оцеля. Пол Погба изведе Вучинич зад гърба на защитата, но Сьорентино спаси удара на нападателя. В 78' Палермо имаше шанс да изравни, но малко раздели Ернандес от крайната цел.

Мачът навлезе в последните си десет минути, по време на които емоции също не липсваха. В 81' Пол Погба отправи един от многото си прекрасни изстрели, който бе близо до попадане в мрежата.

Две минути по-късно обаче младият французин бе изгонен, след като халфът изпусна нервите. Погба бе фаулиран от Салваторе Ароника, като юношата на Манчестър Юнайтед реагира гневно и наплю противниковия футболист. Нещо, което не остана незабелязано от рефера, който го прати под душовете.

В последните секунди Палермо получи нов чудесен шанс да открадне ценна точка, но Джанлуиджи Буфон спаси с краката си удар на Фаурлин.