Ювентус прати Селтик в нокдаун

"Старата госпожа" е почти сигурен четвъртфиналист след исторически успех в Глазгоу

по статията работи: Даниел Любомиров | 12.02.2013 | 23:49

Един от 4-те непобедени отбора в Шампионската лига този сезон (другите са Малага, Шалке и Борусия Дортмунд) – Ювентус – постигна историческа победа на "Селтик Парк" срещу "детелините" с 3:0 и почти си подпечата прогреса към четвъртфиналите.

"Старата госпожа" стана първият италиански отбор, който си тръгва победоносно от Глазгоу след успех над Селтик в Шампионската лига, тъй като досега клубовете от Ботуша бяха стигали само до 2 равни в 4-те мача преди днес.

Алесандро Матри откри резултата още в 3-ата минута и смълча трибуните на "Селтик Парк", отбелязвайки първия си гол в кариерата в най-комерсиалния и силен турнир в света.

Клаудио Маркизио покачи на 0:2 в 78-ата минута, а 5 по-късно се възползва от грешка в защитата на домакините, за да изведе Мирко Вучинич на стрелкова позиция в пеналтерията. За черногорския национал не бе трудно да направи преднината на Юве още по-изразителна.

Видео от попаденията вижте при колегите от Sporta.bg

Така "Старата госпожа" записа 3-та суха мрежа в последните си 11 срещи от Лигата срещу отбор, който никога не е преодолявал осминафиналите.

Старши треньорът на "Старата госпожа" Антонио Конте не можеше да разчита на Джорджо Киелини, Паоло де Челие, Симоне Пепе и Никлас Бендтнер, а също така на пейката беше оставил Себастиан Джовинко и Никола Анелка.

Вместо това Алесандро Матри и Мирко Вучинич започнаха като партньори в атаката, а Федерико Пелузо получи шанс за изява на левия бек на защитата.

Селтик пък беше без водещия си реализатор Йоргос Самарас, който е контузен, но изненадващо нигерийският национал Ефе Амброуз попадна сред титулярите. Той пристигна в Глазгоу едва тази сутрин с полет от ЮАР, където през уикенда триумфира в Купата на африканските нации.

Ювентус пусна първа кръв още в 3-ата минута на срещата, въпреки че секунди по-рано Джанлуиджи Буфон бе избил в корнер страхотен изстрел от 30 метра на Виктор Уаняма.

Шампионът на Африка Ефетобор Амброуз направи ужасна грешка в защита, позволявайки на Алесандро Матри да го пребори и да излезе сам срещу вратаря.

Последва удар под плонжа на Фрейзър Фростър, като бранител изчисти топката едва когато тя беше преминала голлинията – 0:1. След това връхлитащият Маркизио прати топката в мрежата пред опразнената врата и прекрати всякакви спекулации дали е имало попадение или не.

Някои световни агенции побързаха да причислят гола на сметката на Маркизио, но всъщност автор на попадението е Матри – той за първи път записва името си сред голмайсторите в Шампионската лига.

Ариегардът на Селтик на няколко пъти се пропука през първото полувреме заради такива извеждащи пасове, идващи предимно от Андреа Пирло и Клаудио Маркизио.

В 8-ата обаче Федерико Пелузо подаде отлично за Матри, чийто изстрел обаче премина над вратата на домакините.

В 25-ата минута Вучинич беше изведен очи в очи със стража на Селтик, но отиде с топката прекалено надясно, което му даде шанс единствено да центрира в наказателното поле. Никой от съотборниците му не стигна до кълбото след добра намеса на Уаняма.

Буфон имаше поводи да показва класа и по-късно през първата част – Комънс направи ефектна задна ножица след центриране на Люстиг, но стражът на Юве отново се прояви на висота.

Това обаче се оказа и най-доброто положение, до което стигнаха домакините преди почивката, тъй като разчитаха предимно на центрирания от фланговете, а бранителите на "бианконерите" бяха подготвени. Въпреки всичко интригата съществуваше, тъй като нито един отбор нямаше подчертан контрол върху събитията.

След почивката първият опасен шанс беше създаден пред вратата на Буфон, който обаче беше улеснен в спасяването си от нелепия удар на Амброуз. Към нигериеца по прекрасен начин бе насочено центриране от левия фланг, което матира защитата на Юве. Ефе Амброуз обаче прати кълбото право в ръцете на вратаря от 4 метра – най-добрият шанс за Селтик беше пропилян в 63-ата минута.

Юве отговори с добра контраатака също по лявото крило, но Мирко Вучинич не вложи достатъчно сила в удара си от границата на пеналтерията, така че Уилсън успя да изчисти пред вратаря си.

Маркизио беше лишен от шанса да се разпише в 3-ата минута, защото топката вече беше преминала голлинията след удара на Матри. Италианският национал на Юве обаче реши изхода от мача на "Селтик Парк" с блестяща изява в 79-ата минута.

Маркизио напредна отляво след великолепен пас на Матри и с прекрасен финт преодоля Браун. Последва мощен изстрел по диагонала от десетина метра, който се оказа нерешима задача за Фростър – 0:2.

В 82-ата минута Амброуз отново направи нелепо отиграване пред собственото си наказателно поле, като загуби топката и я предостави на Маркизио. Той моментално пусна в коридор за Вучинич, а черногорецът с едно докосване прати кълбото в мрежата за 0:3.

От този момент до края на срещата интригата липсваше и логично последният съдийски сигнал узакони победата на Юве.