Във вторник (27 март) марсианската лаборатория на НАСА, която в момента пътува към Марс, успешно извърши поредните корекции на траекторията на полета, които се предвиждат по план, съобщиха от НАСА.
Маневрата бе предшествана от серия от автоматични тестове на борда на космическата сонда, носеща марсианския роувър Curiosity. Те потвърдиха изправността на научните инструменти на борда на роувъра, които ще имат за цел да проверят дали в миналото на повърхността на Червената планета са съществували условия за микробиологичен живот.
Коригирането на курса на сондата е втората от шестте предвидени маневри по време на полета. За да я извърши, корабът е трябвало да е включил двигателите си за период от близо девет минути.
"Вече сме на траектория, която ще ни отведе много по-близо до точката, до която сондата трябва да достигне на пети август", каза Томас Мартин-Мур, ръководител на навигационния екип на мисията.
По план сондата ще преполови времето на полета на 1 април. Curiosity стартира на 26 ноември миналата година. До 29 март апаратът ще е изминал 316 млн. км, което е над половината от 567-те млн. км, които делят Земята от Марс към момента.
Един от десетте научни инструмента на борда на космическия апарат е детекторът за оценка на радиацията (РАД). Устройството от три дни вече събира данни, следейки естествените нива на радиация в междупланетното пространство. Тази информация (и особено ефектите от скорошните слънчеви изригвания) е от ключово значение за проектирането на космическите кораби, които един ден ще изпратят първите хора на повърхността на Марс.
По план Curiosity трябва да кацне на 5 август в близост до основата на планина, разположена в кратера Гейл, в близост до марсианския екватор. Учените планират да използват роувъра за проучване на геологичните пластове на планината, които съдържат доказателства за наличието на течна вода преди милиони години.