Тотнъм победи Ливърпул и ги изпревари по пътя към Лига Европа

Уигън обърна Уест Хям като домакин и прати "чуковете" в Чемпиъншип за следващия сезон

по статията работи: iNews.bg | 15.05.2011 | 21:03

Отборът на Тотнъм победи тима на Ливърпул като гост в директна битка между двете единадесеторки за последното 5-о място в таблицата, даващо право на участие в Лига Европа през следващия сезон. "Шпорите" вкараха по един гол в двете полувремена, като Рафа ван дер Ваарт даде аванс още в 9-ата минута на момчетата на Хари Реднап, а Лука Модрич от дузпа в началото на втората част вкара второ попадение.

В 9-ата минута след центриране, топката бе избита от наказателното поле на Ливърпул от бранител на домакините, но стигна до Ван дер Ваарт малко извън границата на пеналтерията. Холандецът с много красив шут от воле препарира Хосе Рейна и откри резултата.

Второто полувреме започна както започна и първото- с гол за Тотнъм. В 56-ата минута Фланаган се блъсна съвсем безобидно в Стивън Пиенаар. Южноафриканецът се свлече в наказателното поле на Ливърпул и съдията Хауърд Уеб посочи бялата точка. Щатният изпълните Ван дер Ваарт бе заменен 5 минути по-рано заради травма и заради това зад топката застана Лука Модрич и хърватинът удвои преднината на гостите.

Така Тотнъм измести Ливърпул от 5-ото място с актив от 59 точки- с една повече от мърсисайдци, които вече са 6-и, кръг преди края на шампионата

В друга среща, играна по-рано днес, отборът на Челси, който бе детрониран от Манчестър Юнайтед като шампион на Англия завърши наравно 2:2 при домакинството си на Нюкясъл. Срещата бе изключително интересна, а изравнителният гол на гостите падна в добавеното време. Срещата започна отлично за домакините и те поведоха още в 4-тата минута, когато след атака на Лампард топката достигна до Иванович и защитникът с мощен шут прати топката във вратата на "свраките". Радостта на домакините от попадението обаче не трая дълго и Нюкясъл стигна до куриозен изравнителен гол  в 11-тата минута, когато Райън Тейлър изпълни пряк-свободен удар, кълбото се запъти към левия ъгъл на вратата пазена от Чех, но топката се отклони в гърба на Хонас Гутиерес и след рикошета в тялото на аржентинеца влетя в мрежата на "сините".

През втората част на срещата домакините установиха териториално предимство и натискът им даде резултат в 83-тата минута, когато Алекс изведе "сините" напред, реализирайки за 2:1. В заключителните минути на срещата Стивън Тейлър се ориентира най-добре при едно разбъркване в наказателното поле на Челси и от близка дистанция с глава фиксира крайното 2:2. След равенството Челси продължава да е на 2-ро място в таблицата, а точката е добре дошла за Нюкясъл в битката за оцеляване във Висшата лига.

Отборът на Уигън победи с 3:2 тима на Уест Хям в мач от кръга, с което се добра до важни три точки и ще трябва да се бори и през следващия кръг за оставането си във Висшата лига на Англия. Гостите от Уест Хям пък ще играят в Чемпиъншип през следващата година. Срещата започна по-добре за "чуковете", които успяха да поведат с 2:0 още до 26 минута. На два пъти точен за възпитаниците на треньора Аврам Грант бе нападателят Демба Ба.

През втората половина нещата на терена се промениха и възпитаниците на треньора Роберто Мартинес обърнаха резултата с две попадения на Шарл Н'Зогбия и едно на появилия се като резерва Конър Самън. Н'Зогбия се разписа за 2:1 в 57 минута след изпълнение на пряк-свободен удар. Само 11 минути след това "латикс" стигнаха до равенство с попадение на ирландеца Конър Самън. Победното попадение за домакините дойде в добавеното време на срещата, когато Н'Зогбия се разписа с удар от наказателното поле, за което помогна и лошата реакция на вратаря на "чуковете" Робът Грийн.

Отборът на Астън Вила победи като гост тима на Арсенал с 2:1. Българският национал Стилиян Петров започна като титуляр за бирмингамци и остана на терена до 80-тата минута, когато на негово място влезе  Брадли. След успеха тимът на родния футболист може да бъде сигурен в оставането си в елита. "Артилеристите" пък от главен претендент за титлата, могат да завършат чак на 4-тото място и да играят квалификации за влизане в Шампионската лига през следващата кампания.