Дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Орешарски" се провалиха, след като нито един от вносителите от ГЕРБ не се регистрира в зала. Заседанието не бе открито поради липса на кворум.
"Като болезнено мъчителен "залез" на ГЕРБ, защото гражданите няма да кредитират с доверие такова поведение" - така определя лидерът на ДПС Лютви Местан изминалите събития в интервю за в. "Стандарт".
"Метафората "китайска капка" изразява идеята за садизма, за бавното, жестоко мъчение? Мисля, че политиката на България не се нуждае от политическия садизъм нито на опозицията, нито на управляващите", продължава лидерът на ДПС.
Той се надява, че ГЕРБ ще преосмислят позицията си и днес да се регистрират в пленарна зала. "Защото целта на един вот на недоверие е не просто атака и излагане на тези против кабинета. Но и да се даде шанс да се чуе антитезата."
По думите му партиите, които стоят зад правителството, силно го искат. "Струва ми се, че се изправяме пред друг парадокс - тези, които предизвикаха дебатите, се боят от тях. ГЕРБ бяга от парламентарните разисквания. Защото досега винаги са ги губили. Защото имат вътрешното съзнание за наследството, което са оставили..."
Според Местан ГЕРБ управляваха не със силата на аргументите, а на властта. Те не са партията на парламентарните дебати. Разчитаха на две неща - на силата на властта и на харизмата на лидера си. Сега не разполагат с властовия инструментариум, а ничия харизма не е вечна. И това обяснява ускорено падащия рейтинг и на партията, и на лидерите й. Имат известен шанс да намалят темпа на спада на доверието, ако опитат да са конструктивна опозиция.
"Г-н Борисов има мигове на просветление и дава признаци, че може да има отговорно поведение на парламентарист. Той дори използва изрази като "публичен интерес", "съгласие по национални приоритети". За съжаление става все по-ясно, че това е двойна игра. Той играе по-диалогичния. И същевременно насъсква хората си от задните редици", категоричен е Местан.
"Аз не мога да коря никого, че се е обърнал за спонсорство към една или друга банка", коментира Местан думите на Борисов, който обяви, че е искал от Цветан Василев спонсорства по различни поводи.
"Но когато същите тези хора дават оценка за тези банкери като олигарси или като представители на олигархични кръгове, дължат отговор на въпроса: "Ако те са олигарсите, да разбираме ли, че са искали пари от олигарсите и че с олигархични пари са провеждали държавна политика, спортни мероприятия или благотворителни акции?" Затова призовах и Борисов, и президента да не обвиняваме абстрактно когото и да е. А когато говорим за олигархични кръгове и олигарси, да ги назовем. И да дадем аргументи защо те са олигарси", обясни Местан.
По думите му българските политически реалности не могат да се сведат до един-единствен въпрос: "Кой предложи Пеевски". Защото не зная докъде ще стигнем, ако продължим с въпросите кой предложи например Меглена Кунева първо за български преговарящ, а после за министър по европейските въпроси", запита риторично Местан.
"Аз обаче не си спомням дали точно царят, дали някой от неговия кръг приближени хора. Не сравнявам г-жа Кунева с г-н Борисов, нито сравнявам г-н Пеевски с Борисов и Кунева. Само казвам, че ако въпросът кой кого е предложил е толкова важен, би трябвало да го зададем и за предишни назначения. Защото съм убеден, че Бойко Борисов едва ли е познавал всичките си министри и заместник-министри от първия кабинет на ГЕРБ. Бих го попитал: "Кой предложи министрите, които не познавахте преди това, г-н Борисов? Кой?" Дори бих го попитал кой му предложи Росен Плевнелиев за министър на регионалното развитие - оттеглям въпроса си, ако г-н Борисов каже, че години преди това са се познавали", продължи Местан.
"Задавам квази въпроси, за да подчертая тезата си, че политическите реалности в България не могат да бъдат сведени до един-единствен въпрос. На който вече дадох коректен отговор. Но започвам да си мисля дали този въпрос наистина не е важен и дали чрез отговорите на въпросите за всички номинации, които са правени на българските министър-председатели, не бихме могли да стигнем до някои дълго търсени отговори. Този въпрос обаче не може да се задава избирателно. И ще помоля всеки, който говори за някого като олицетворение на злото, да бъде доблестен да даде аргументи", уточни лидерът на ДПС.
"Това правителство не е коалиционно и не стъпва на коалиционно споразумение между ДПС и БСП. То е експертно-политическо, в което има и политически назначения. Затова парламентарната група на ДПС ще носи политическа отговорност за своята предизборна платформа и за изпълнението на Програмата на кабинета "Орешарски", предложена на 42-ото НС. Друг е въпросът за предизборни ангажименти извън програмата на правителството. Всяка партия ще си отстоява приоритетите и различията трябва да се срещнат в точката на националния интерес. Освен това някои от мерките няма как да са за кратко време. И генералната оценка дали са реализирани може да се даде в края на мандата", обяснява Местан.
Запитан къде потъна жълтата папка с "калинките" на ГЕРБ, която наскоро показа в тв ефира, лидерът на ДПС отговори, че не иска да бъде обвинен, че подменя сериозната тема по вота.
"Ако се стигне до анкетна комисия, списъкът ще е по-пълен. А това, с което аз разполагам, вероятно частично ще бъде съобщено при разискванията по вота. Защото ГЕРБ не могат да са съдници на тема назначения. Думата "калинка" придоби метафоричното си значение именно заради абсолютно партизираната кадрова политика на ГЕРБ. Тези хора, запленени от идеята, че ще управляват вечно, че светът започва от тях, са стигнали до там да смесват държавното с партийното начало. Някои от предложенията за кадрови назначения по министерства са подписвани от областни управители и носят печата на партията", уточнява Местан.
На въпрос дали се нагнетява напрежение, че се крои шапката на президента Росен Плевнелиев, за да седне в стола му вицето Маргарита Попова и дали ДПС още е против импийчмънт, Местан отговори, че ДПС е партия с много сериозна не само политическа, но и институционална култура.
"Ние издигаме в култ идеята за държавността и стабилността на институциите. В този смисъл не можем да бъдем уличени в съучастие в каквито и да е идеи за импийчмънт. ДПС има силно очакване г-н Росен Плевнелиев да възстанови ролята си не само на обединител на нацията, но и на надежден медиатор за диалог между основните партии в условия на политическо напрежение или криза."
Според Местан Плевнелиев е убеден, че вече не е привърженик на тезата, че всеки протест трябва да води до оставка. Защото протести има и срещу него.