Двойки, страдащи от безплодие от цялата страна, могат да помогнат на други хора с репродуктивни проблеми, ако се включат в анонимно проучване. То е част от единствена по рода си инициатива "Как да говорим за безплодието?" , която започва у нас. Организатори са сдружение "Зачатие” и СБАЛАГРМ "София”.
Проучването има за цел да определи какви са проблемите на "силната половина” в двойката.
"Темата е деликатна и понякога един от двамата партньори няма точна представа през какво минава другият”, твърдят инициаторите. Резултатите ще дадат ценни насоки, които да се използват при предоставянето на медицински услуги на мъжете, страдащи от стерилитет, както и да се подобри тяхната информираност.
"Например, оказва се, че много от тях си мислят, че не са стерилни, защото вече имат деца, а това невинаги е така”, уточняват организаторите. "Мъжете почти не говорят за проблема”, споделя и д-р Владимиров от СБАЛАГРМ "София”.
Много по-лесно една жена разказва през какво е преминала и какви са поуките. Затова апелираме към всички, особено към мъжете, които са решили успешно трудностите със зачеването, да отделят 5 минути и да попълнят нашата анкета. Така ще помогнат на други хора със сходни съдби. Проучването отнема 5 минути, разказва още д-р Владимиров.
Анкетата е напълно анонимна и може да се намери на Facebook страница Talk in vitro.
Като следващ етап, организаторите планират и конкурс за най-практични съвети за това как да говорим с партньора за безплодие и ин витро.
Целта на кампанията е да накара двойки, преминали през процеса на ин витро, да разкрият своите емоции и да дадат съвети на останалите, които не могат да заченат, за това как да говорят за проблема на всеки един негов етап.
Подобна кампания – за това как се обсъжда и как би трябвало да се обсъжда безплодието от двама партньори - не е правена досега в България.
По данни на сдружение "Зачатие” у нас има над 270 000 двойки с репродуктивни проблеми.