На лекарите трябва да им бъде забранено да поддържат връзка със свои пациенти в социалните мрежи от типа Facebook и Twitter или в блогове.
Това е последната препоръка на Британската медицинска асоциация, което препоръчва лекарите да не прекрачват границата в отношенията си с хората, които лекуват в момента или които са лекували преди.
В документа се казва, че тази препоръка е в името и на собственото здраве на лекарите и медицинските работници.
Поддържайки контакти в Facebook и Twitter лекарите рискуват своя личен живот и професионална кариера. Трябва да се отчита достъпността на личната информация, влизането в неформални отношения с пациенти в такива сайтове може да увеличи риска за това да се преминат границите и да се разруши професионализмът.
В документа също се отбелязва, че лекарите носят етична и правова отговорност за защита на конфиденциалността на информацията за своите пациенти както в обикновения живот, така и в интернет и в други средства за масова информация. Заради това е и недопустимо за лекарите да оставят на обществени форуми неофициални, лични или оскърбителни коментари и съобщения за свои пациенти или колеги.
Всеки един коментар, написан в социалните мрежи, може да бъде подведен под отговорност за клевета, напомнят юристите. Те също така отбелязват, че от психологическа гледна точка при лекарите могат да възникнат етични проблеми, като например на научат информация за свои пациенти, която не се разкрива в рамките на обичайната консултация.
Британската медицинска асоциация е издала специална брошура под заглавие: Използването на социалните медии: практическо и етическо ръководство за лекари и студенти по медицина.