Наднорменото тегло и затлъстяването при тийнейджърите вредят повече на момичетата, отколкото на момчетата, показва американско проучване, цитирано от BBC.
Именно девойките с излишни килограми са по-застрашени от високо кръвно налягане, което пък е рисков фактор за заболявания на сърцето и може да доведе до сърдечен удар на по-късен етап от живота.
Изследването, обхванало 1700 младежи, е представено на научна конференция през миналата седмица. Според резултатите при момичетата с наднормено тегло рискът от повишено кръвно налягане е три пъти по-голям.
На участвалите в проучването тийнейджъри на възраст между 13 и 17 години е било измерено кръвното налягане по време на планиран училищен преглед. Взети са били още данни за тяхното тегло, височина и е изчислен техният индекс на телесната маса (ИТМ).
Лекарите са открили, че ИТМ е тясно свързан с вариациите в стойностите на систоличното кръвно налягане и при момчетата, и при момичетата. Колкото по-висок е индексът на телесната маса, толкова по-голямо е и числото, обозначаващо систоличното кръвно налягане.
От резултатите станало видно обаче, че при момчетата с наднормено тегло съществува 3,5 пъти по-голям риск от повишено кръвно налягане спрямо връстниците им с по-малко тегло, а при по-пълните момичета рискът е 9 пъти по-голям в сравнение с по-стройните тийнейджърки.
Засега изследователите не се обединяват около само едно обяснение на тези данни, но според някои специалисти сред причините е по-ниската физическа активност при момичетата. "Пълните момичета са с 50-60% по-малко физически активни в сравнение с пълните момчета", се посочва в доклада към проучването.
При всички положения и за девойките, и за младежите би било по-здравословно да намалят излишните килограми – не само за да се чувстват по-добре, но и за да понижат риска от проблеми със сърцето с напредването на възрастта.