Хората, които говорят втори език забавят появяването на заболявания като Алцхаймер с до пет години, установи изследване, публикувано във вестник Telegraph.
Изследването е направено върху 228 пациенти, диагностицирани с Ацхаймер, като са сравнявани техните езикови познания.
При хората, говорещи само един език, първите симптоми на загуба на паметта се появяват, когато са в средата на 70-те години, докато при тези, които владеят два езика, те се появяват чак когато са на 80 години.
Ефектът е най-осезаем при хора, които често използват втория си език, но учените смятат, че и самото му научавано много помага за отлагане на тежки разтройства на паметта.
Дори и научаването на език в късна възраст тренира ума и предотвратява с години деменцията.
Доктор Елън Бялисток, ръководител на изследването от университета Йорк в Торонто, подчертава, че владеенето на втори език не спира Алцхаймера, а само забавя евентуалното му развитие. Тя казва, че научаването на втори език е по-силна стимулация за мозъка от решаването на кръстословици или судоку.
"Билигвизмът няма да ви предпази от Алцхаймер, но ще забави развитието му. Ползването на два езика стимулира мозъчната дейност, то е като правене на мозъчни упражнения, които тренират познавателния резерв на мозъка", каза тя, по време на конгреса на Американската асоциация за напредък на науката във Вашингтон.
"То е като да държиш бутилка с бензин в колата си. Когато горивото ти свърши, няма да закъсаш, защото имаш резерв", попълва тя.
Билингвизмът подсилва областта от мозъка, която отговаря за паметта и разсъдъка.
Да научиш език, особено като дете, прави тази част по-устойчива на увреждане в напреднала възраст.
Доктор Бялисток казва, че ще продължат с проучванията в тази сфера, за да установят дали ако знаеш три или повече езика, мозъкът се увеличава и някои зони стават по-големи.