Преброяването показва, че населението на Китай, който вече е втората икономика в света след САЩ, бързо се урбанизира и застарява.
Населението се увеличава, но с по-бавен темп, в сравнение с миналото, пише БиБиСи.
Тези тенденции предричат големи промени на пазара на труда през следващите години, тъй като ще намалее броят на потенциалните работници, особено в провинцията.
Резултатите от преброяването на населението, което се проведе през 2010 г., показват, че то се е увеличило с 5.9 процента, до 1.34 милиарда души, в сравнение с 2000 г., когато е било 1.27 милиарда.
Това е по-малко от 1.4-те милиарда души, които прогнозираха някои демографи
Китайците, по-възрастни от 60 години са 13.3% от населението, което е 3% повече отколкото през 2000 година. Делът на хората на възраст до 14 години на континента е паднал до 16,6 процента - с 6.29% по-малко от 2000 г.
Преди 10 години градското население е било 36% от общото, а в момента е близо 50%.
За този период количеството на работници-емигранти се е увеличило почти два пъти.
Намаляването на темпа на ръст на населението на Китай може да се отдаде на провежданата от властите политика за едно дете в семейство.
Очаква се обаче това да доведе в следващото десетилетие към негативни тенденции и до сериозни проблеми, с които ще се сблъска страната в близко бъдеще. Ограничаването на раждаемостта ще застраши икономическото благополучие на Китай, посочват анализатори.