Българинът с все по-голям интерес към меда и пчелните продукти

Трябва да се обърне внимание на пчелната паша, казват пчелари

по статията работи: iNews.bg | 15.09.2011 | 14:39

Като отличен за популяризирането на пчелните продукти определи проекта "Национална седмица на меда" председателят на Съюза на българските пчелари инж. Михаил Михайлов. Това стана по време на специална пресконференция в "София прес".

Националната седмица на меда се проведе от 15 до 20 август тази година в десет български града (София, Варна, Добрич, Шумен, Кюстендил, Радомир, Ямбол, Банкя, Троян-Беклемето и Царево) и тенденцията за нарастване на интереса към меда и другите пчелни продукти е все по-ясно изразена, каза инж. Михайлов.

На въпрос на iNews за конкретни статистически данни относно продадено количество мед и пчелни продукти по време на инициативата, инж. Михайлов отговори, че нито един пчелар-производител не е дал данни, но "имало хора, които са споделяли, че са продали на изложението във всеки град минимум 300 килограма мед".

Като основна трудност при реализацията на проекта инж. Михайлов посочи липсата на пълно възстановяване на парите. Това е така, защото Съюзът на пчеларите е кандидатствал за одобрение на проекта по Националната програма за развитие на пчеларството и финансирането му с европейски средства като частна организация, а в този случай не се полага възстановяване на инвестицията на 100%.

Пчеларите за пореден път припомниха, че секторът не получава достатъчно помощ от държавата и от Европейския съюз. Най-важното им искане е да има целева субсидия от 20 евро на кошер.

Като цяло в България има тенденция на намаляване на пчелните семейства. По официални данни на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) у нас има малко над 613 хил. пчелни семейства. Само преди две-три години те бяха над 850 хил., каза инж. Михайлов.

Той изрази несъгласие с резултатите от оповестено наскоро теренно проучване за състоянието на пчелните семейства у нас и заяви, че и в България има Синдром на празния кошер. Като доказателство за думите си инж. Михайлов посочи статистиката на МЗХ за броя на пчелните семейства у нас, според която най-много пчели са умрели от неизвестни причини (графа "Други") - почти 50%. Това подсказва, че Синдром на празния кошер у нас съществува – просто още не сме го установили научно, заяви доктор Боян Първулов.

Въпреки намаляващия брой пчелни семейства в България, през 2010 година има повече произведен мед, отколкото през 2009 година. Производството се е увеличило с 11,2% на пчелно семейство до общо 10 595 тона. Това означава по средно 19,2 килограма на пчелно семейство – за сравнение през 2009 година стойността беше 16,2 килограма на пчелно семейство.

Най-малко мед се е произвеждал в Югозападна България – по около 6 килограма на пчелно семейство, а най-много се е правил в северната част на Централна България – 28 килограма на пчелно семейство.

За настоящата година все още няма официални данни, но според пчеларите тя ще е доста разнопосочна.

Пчеларите очакват тенденцията на плавно поскъпване на меда на дребно да се запази. Според инж. Михайлов най-разпространеният мед – полифлорният (букет), ще струва 9 лева на килограм, а монофлорният – 10 лева. Мановият пък ще е 12-14 лева на килограм.

Сериозно внимание трябва да се обърне и на пашата на пчелите, заяви професор Георги Цанков, член на Столичния браншови пчеларски съюз. Той даде за пример времето преди 1990 година, когато на всеки 500 хил. декара, залесени с гори, 100 хил. са били залесявани с медоносна растителност. След 1990 година обаче тази практика отмира.

Затова и Столичен браншови пчеларски съюз, и Съюзът на българските пчелари разработват проект за залесяване с медоносна растителност в национален мащаб. Проектът е още в начална фаза на разработка, но пчеларите се надяват държавата да му обърне внимание и да го подкрепи.

Основна трудност по този проект се очертава осигуряването на площи за залесяване, тъй като ако пчеларските организации бъдат одобрени и участват в евентуалния бъдещ проект, те ще участват като частни организации и в сила пак влиза правилото за непълно възстановяване на парите.

Затова и пчеларите считат, че е най-добре по места да им съдействат общините и те да поемат ролята на кандидати, за да има пълно възстановяване на инвестицията.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


6 Мариана . 15.09.2011 | 16:38
Нормално е цените на меда тази година да бъдат по-високи от миналата заради високата цена на захарта. А доколкото знам и интересът към българския мед в чужбина също е голям, а чужденците едва ли подобна цена ги притеснява особено. Така и не мога да разбера обаче, при положение, че 2-3 млрд. лева всяка година се внасят в бюджета от ефекта на пчелите, защо управляващите не направят нищо по въпроса със субсидиите, така и цената за крайният потребител ще е по-ниска.
5 Силвия Димитрова 15.09.2011 | 15:51
Оскъпяването на меда е най-плоското и повърхностно решение, което може да бъде взето. За да оцелее пчеларството, то се нуждае от по-нормално данъчно облагане, нормална държавна политика и признание на труда, който полагат тези хора. Пчеларите се водят за земеделски производители и регистриралите се плащат данъци. Това им дава право да претендират за справедливи субсидии и закони, които да защитават техния, а не чуждия интерес.
4 Живка Илиева 15.09.2011 | 15:40
Пчелните семейства у нас може и да намаляват, но за сметка но това пчеларските организации не спират да се роят и въпреки това не могат единодушно да дадат отговор на въпроса – има ли Синдром на празния кошер у нас или не?! Иначе у нас пословично се консумира доста мед, а сега покрай тази тенденция към популяризиране на природосъобразния начин на живот интересът се повиши още, така че перспективи пред пчеларите има, въпреки това силно ме съмнява министерството да си развърже кесията за тези 20 евро на кошер...
3 Стамена Георгиева Георгиева 15.09.2011 | 15:39
Като знам преди години какъв мед ядяхме всички, сега ми е трудно дори да го обясня. Сега на пазара се продава много и все различен, но не е изобщо вкусен, да не говорим за лечебните му свойства. Ако се подпомогнат пчеларите, то тогава всички ще можем да даваме и на децата вкусен и здравословен мед.
2 d.krumova _ 15.09.2011 | 15:34
С поскъпването на крайната цена на меда, съвсем ще я втасат. Българинcт не купува мед, защото му е скъп и вместо да се оптимизира процеса, той ще се оскъпи излишно. И моля, нека престанат да дават за пример как стоят нещото с цената на продукта по съседните страни. Всеки да си гледа в неговата си кочинка. Гърците могат да си позволят да заделят повече пари за мед, но ние не сме гърци, а бедни българи. Не съм съгласна да плащам за по-скъп мед и просто ще престана да го купувам. Тази година кг мед се изкупуваше от производителs за няма и 4 лв., а ще ми го продават за 14 лв. Друг път!
1 Ани Г. 15.09.2011 | 15:20
"Той даде за пример времето преди 1990 година, когато на всеки 500 хил. декара, залесени с гори, 100 хил. са били залесявани с медоносна растителност". Факт. Сега никое не хае за тези малки, но наиситна много важни неща! Трябва да се обърне сериозно внимание на претенциите на производителите и да се развива сектора, а не да го занемаряваме и него..То като цяло растителността в България намалява, така че не ме учудва и това, че няма за пашата на пчеличките.

ТВ програма

Кино

  • Сега Звезден прах тв филм/п/
  • 05:00 Малки истории /п/
  • 06:00 Книга на книгите 2 анимационен филм
  • 06:30 Звезден прах тв филм
  • 06:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • 09:20 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 10:55 Коледен концерт от кралския дворец...
  • 12:00 По света и у нас
  • Сега "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 05:20 "Мармадюк" - комедия, семеен (САЩ,...
  • 07:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 ПРЕМИЕРА: "Коледа по съседски: В...
  • 14:30 "Елф" - фентъзи, комедия, семеен...
  • 16:40 "Сърдити старчета" - комедия (САЩ,...
  • Сега "Независимият кандидат" - с уч. на...
  • 06:00 "ФБР" - сериал, сезон 2 /п/
  • 07:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Моята сръбска Коледа" (премиера) -...
  • 14:10 "Баща в излишък" - с уч. на Уил...
  • 16:00 "Сам вкъщи 3" - с уч. на Алекс...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.