Българският лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се споразумяха да предложат на Министерството на здравеопазването четири спешни мерки. Това заяви д-р Димитър Петров в интервю за БНР.
По думите му първото предложение е процедурата с онкопрепаратите да бъде централизирана, т.е. НЗОК да договори отстъпки и да заплаща лекарствата директно на дистрибуторите по заявки на болниците. Така болниците няма да правят отделни търгове, няма да се занимават с разплащане, а НЗОК ще плаща директно според отчетите на болниците.
Второто предложение касае новите медикаменти. Идеята е когато тези медикаменти влизат в системата да се договаря оценка на бюджетното въздействие. НЗОК да се договаря с фирмата – вносител или производител, че с този медикамент ще поеме лечението на 100 болни за примерно 1 млн. лв. Това, според него, дава предвидимост на разходите.
Третото, което предлагат лекарите, е по-гъвкави механизми за договаряне на отстъпки за оригинални лекарства, т.е. да не се договарят само отстъпки, а т.нар. натурални работи, обясни той.
Четвъртата мярка е оценка на здравните технологии. "Това значи, че всички нови медикаменти, това се прилага и по отношение на консумативи и нови методи за диагностика и лечение, преди да започнат да се реимбурсират, да минават през оценка на здравните технологии, което значи – това лекарство да се сравни със съществуващите в момента не само като цена”, обясни д-р Петров.