Раждането в домашни условия нарушава правата на детето, защото му се отнема правото да получи качествена медицинска помощ, заяви на пресконференция в БТА Пенка Георгиева, член на Управителния съвет на Българската асоциация за закрила на пациентите.
Поради този факт от асоциацията се обявяват против домашното раждане, защото смятат, че е рисково за майката и детето.
Но друго мнение пък са 35 хил. българки в детеродна възраст, които биха искали да родят в къщи, а не в болница.
По думите на Георгиева българските акушер-гинеколози са достатъчно компетентни и отговорни, така че майките да им се доверят - на тях и на болничното заведение.
Според Милка Василева, председател на Управителния съвет на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, в момента у обществото се създава усещане, че нещо е отнето от правата на българската жена. Въпросът е там, че българските виждат, че в чужбина жените могат да правят избор къде да родят, но у нас няма условия да се осъществява подобна дейност.
Василева се позова на проучване, направено в родилно отделение на МБАЛ-Русе, според което 95% от анкетираните са категорични, че не биха родили в домашни условия. Едва 5 на сто от жените твърдят, че са готови да се подложат на този риск.
51% от запитаните смятат, че едно раждане трябва да бъде водено от акушер-гинеколог и акушерка, 41 на сто разчитат единствено на акушер-гинеколог, 7% - само на акушерка, а 1% - на личния лекар и акушер-гинеколог.
Въпреки това експертите са на мнение, че това проучване няма представителност, а преди да се правят, каквито и да било законодателни промени трябва внимателно да се разберат обществените нагласи по проблема.
Според Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ, рисковете от раждането вкъщи са прекалено големи. Най-големият проблем е, че в домашни условия екипите не разполагат с нужната апаратура. Това води до значителни затруднения, ако се стигне до усложнено раждане.
От асоциацията твърдят, че нито обществото, нито здравната ни система са достигнали до момента, в който да могат да предотвратят щетите от един подобен случай.
"За пореден път съм свидетел на липсата на системност и интерес на държавната администрация към проблемите, касаещи раждането в дома", заяви Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите.
По думите му има няколко важни въпроса, които спешно се нуждаят от отговори. На първо място това е дали има достатъчно добри условия за раждане в домашни условия.
От Българската асоциация за закрила на пациентите твърдят, че е важно да няма лекарски грешки. Това обаче не може да бъде постигнато, без създаването на законодателни и организационни условия, каквито има в Европа.
Не на последно място стои проблемът с липсата на адекватно информирано съгласие. Именно то е най-важното нещо, което касае родилките по отношение на техния избор. Ето защо държавната администрация трябва да обърне внимание на този проблем.
Това, че е създадена корупционна практика, затрудняваща родилките при раждане, е факт. Държавата е осигурила безплатно раждане, но изборът на екип струва 800 лева, заяви Таушанов.
Експертите смятат, че става дума по-скоро за начин на мислене, а не за даване на някаква сигурност на жените. Според тях е възможна алтернатива на домашното раждане - да се създадат условия в болниците, така че жената да се чувства спокойно и уютно.