Пациентите ще имат право да отказват медицинска помощ, но ако състоянието им е животозастрашаващо, тя ще се прилага въпреки техния отказ. Това гласи новият законопроект за правата и задълженията на пациентите според председателя на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова, цитирана от в. "24 часа”.
По думите й промените трябва да бъдат приети до юни месец тази година, като в новия текст е записано всичко, което е свързано с допирните точки между пациентите и здравната система. Предвидено е и подробно обяснение на задълженията на болните, включително това да изпълняват стриктно лечението, препоръчано им от лекарите.
Дариткова подчерта, че ще бъде решено и какви да са задълженията на диспансеризираните, както и какви ще са глобите при отказ от посещение на профилактичен преглед.
По думите на председателя на здравната комисия законопроектът за пръв път ще изисква от медицинските лица да защитават достойнството на пациента, като ще им бъде забранено да викат или да се държат зле с болния. Обмисля се и задължаване на всички лекари да създадат своя организация на работата си и да се работи основно със записани часове, за да се избегнат дългите опашки пред кабинетите.
Една от целите на законопроекта е всеки пациент да има достъп до пълната медицинска документация, която им се води. От своя страна, самите болни ще са задължени също да не обиждат лекарите и няма да имат право да влизат в медицински кабинет с оръжие.
Сред останалите промени, които се планират, е документите за информирано съгласие да бъдат написани на разбираем за пациентите език, за да се прескочи досегашната терминологична бариера. По настояване на пациентските организации всеки вече ще може да избира писмено медицинските изделия, които да бъдат ползвани по време на лечението му.
В новия текст не е предвиден фонд за обезщетение на пострадалите от лекарски грешки, твърди Дариткова. Причината за това е липсата на източник на финансиране, а не неразбирането на реалната необходимост от фонда.