Недоспиването предизвиква химически промени в мозъка, сравними с тези при удар по главата, пише в. Daily Mail, позовавайки се на резултатите от шведско изследване. Ползата от добрия нощен сън за здравето започна да се изяснява през последните години.
Специалистите свързват недоспиването с повишен риск от инфаркт, затлъстяване, диабет, множествена склероза и заболявания като Паркинсон и Алцхаймер. За целите на настоящото проучване авторите му от университета на Упсала са изследвали ефектите от недоспиването върху млади здрави мъже.
Специалистите са установили, че лишаването от качествен сън дори за една нощ води до повишаване на кръвните нива на молекули, известни като неврон-специфична енолаза (NSE) и калций свързващ протеин B (S-100B).
Същото нещо се случва след удар по главата. Проучването подкрепя предишни изследвания, които са показали, че сънят е необходим, за да се прочисти мозъкът от токсини, допълва БТА. Изследователите обясняват, че въпросните молекули сами по себе си не са токсични, но са биомаркери за мозъчно увреждане, като например сътресение.
"Ензимът NSE и протеинът S-100B се откриват в клетките на централната нервна система. Нивата им в кръвта обикновено се покачват при мозъчно увреждане. Резултатите от проучването ни показват, че същото се случва и в резултат на недоспиване. Наличието на тези молекули е индикатор, че недостигът на сън може да доведе до загуба на мозъчна тъкан", казва професор Кристиан Бенедикт от изследователския екип.