Парите не са основният проблем за лечението на онкоболните. Средства от бюджета се икономисват. От икономии са се плащали заплатите и капиталовите разходи на здравните заведения.
Това каза по време на представянето на резултатите от проверката Валери Димитров, председател на Сметната палата, съобщава Агенция "Фокус”.
За периода от 2006 до 2009 година парите за лекарства на онкоболните са намалели с 49 милиона лева. Процедурите за доставка на лекарствата са сложни и бавни като се стига до хроничен недостиг на лекарства.
"Образуват се огромни листи на чакащи. Не е ясно как се влиза в тези листи, как се получават лекарства, и как се излиза то тези листи. Това води до субективен подбор при избора на болни, които да се лекуват. Има онкоболни, при които забавянето на лечението е с 6 месеца”, каза Димитров.
Тези проблеми са констатирани от Сметната палата още през 2005 година, но впоследствие не са отстранени.
Няма изработена информационна система, която да осигури ефективност и прозрачност на дейността в тази сфера. Още през 2005 година е подписан договор за изграждане на информационната система, но в края на 2010 година, когато е завършил настоящият одит, такава система все още не работи.
При одита на Сметната палата за реда на предписване и получаване на лекарствата за лечение на злокачествени заболявания, е установено неефективно и неефикасно изразходване на средствата за лечение, каза още Валери Димитров.
Установени са провали в мениджмънта на Министерство на здравеопазването при доставката на лекарствата за злокачествени заболявания. Това е период на трима министри - проф. Гайдарски, д-р Желев и д-р Нанев, каза Димитров.
Установеното неефективно и неефикасно изразходване на средствата е индикатор за сериозни проблеми при доставката и цялостната организация на дейността, свързана с реда на предписване и получаване на лекарствата, предназначени за злокачествени заболявания.
Налице са много случаи на забавено или временно прекъснато животоподдържащо и животоспасяващо лечение за пациентите.
Според Сметната палата е необходима промяна в механизма за изписване и снабдяване с тези лекарства. Проверката обхваща периода от 1 януари 2006 до 31 декември 2009 година. В рамките на одита са проверени 22 лечебни заведения.
Броят на лекуваните пациенти за периода 2006 - 2009 година е 478 518 души като най-голям е броят на лекуваните през 2007, а най-малко през 2006 година.