Министерство на здравеопазването (МЗ) напомня, че предприе мерки за промяна на процедурата за осигуряване на медикаменти за лечение на онкологични заболявания още в края на миналата година. Това е във връзка с констатациите на Одитния доклад на Сметната палата, съобщават от пресцентъра на здравното ведомство.
Причината за това бяха редица несъвършенства в централизирания търг, чрез който се набавяха тези лекарства.
От началото на тази година МЗ прехвърли медикаментите за хормоналната терапия на хората с онкологични заболявания към НЗОК.
До края на годината към Фонда ще бъдат прехвърлени и останалите медикаменти за лечение на онкологични заболявания. По този начин пациентите ще имат по-добър достъп до нужната терапия.
Междувременно тези лекарства ще се осигуряват от самите болници, в които се лекуват пациентите с онкологични диагнози. По този начин се скъсява с три месеца времето, през което болните хора чакат, за да получат медикаментите си.
Освен това през тази година са предвидени 107 млн. лв. за осигуряване на нужните лекарства . Това е с 10 % повече в сравнение с миналата година.
Министерство на здравеопазването смята, че тези мерки ще подобрят лечението на пациентите и снабдяването им с нужните медикаменти.
iNews припомня, че днес Сметната палата даде 12 препоръки на министъра на здравеопазването, с които да се повиши ефективността на Наредба 34 в частта й за предписване и получаване на лекарства, предназначени за лечение на злокачествени заболявания, съобщи Агенция "Фокус”.
Сред препоръките е да се актуализират вътрешните правила за провеждане на процедурите за възлагане на обществените поръчки на Министерство на здравеопазването.
Препоръчва се да се предприемат действия за регламентиране на реда за включване на пациенти в листата на чакащите, която да е валидна за всички здравни заведения.
Една от препоръките на Сметната палата е да се извърши анализ на доставчиците на лекарствата и да се предприемат действия за сключване на рамкови споразумения. Препоръчват се действия за определяне и отчитане на показателите за изпълнение на програмния бюджет.
Министърът на здравеопазването има 3 месеца от получаване на доклада да предприеме мерки за изпълнението на 12-те мерки и да уведоми писмено за това председателя на Сметна палата.
От 24 февруари започва да тече 3-месечен срок за изпълнение на тези препоръки като до 25 май препоръките трябва да бъдат изпълнени.