Ново изследване показва, че консумацията на повече сурови плодове или сок не води задължително до понижаване на кръвното налягане, съобщава Reuters.
В проучването са включени 4680 души на средна възраст от четири държави - Япония, Китай, САЩ и Великобритания.
Според по-стари проучвания, ако човек яде повече плодове и зеленчуци, това след време води до понижение на кръвното налягане. Учените обаче твърдят, че не е изяснена специфичната роля на плодовете по този въпрос.
Според специалистите от Импириъл колидж в Лондон подобна зависимост не съществува.
Това е установено, след като участниците в изследването трябвало да отговорят на въпроси като за това какво са консумирали в два последователни дни. Освен това било измерено и кръвното им налягане.
Изчисленията били направена на базата на плодовете и плодовия в сок и на 1000 калории приета храна.
Хората, изследвани в САЩ, консумирали най-малко количество плодове. Те са хапвали средно по 52 грама плодове на ден, което е еквивалентно на половин ябълка. Най-много плодове ядат в Китай, където се консумират по 68 грама плодове на ден.
Резултатите показали, че пиенето на плодов сок не е често разпространено в азиатските страни.
В крайна сметка се оказало, че няма пряка връзка между консумацията на пресни плодове и кръвното налягане. При доста случаи в Япония и Китай дори се стигнало до обратния ефект - повишаване на кръвното налягане, но то било в минимални стойности.