Спешните центрове в 18 области на страната вече разполагат с общо 25 апарата за телемедицина, като 3 от тях са в София. Това съобщи на пресконференция по този повод министърът на здравеопазването д-р Петър Москов, като направи демонстрация на новата техника с директора на столична Спешна помощ д-р Георги Гелев.
През следващата година ще бъдат закупени още уреди и така всички центрове за Спешна помощ в страната ще разполагат с такива, увери Москов.
Благодарение на тези уреди при по-леки случаи на спешни пациенти могат да бъдат изпращани и фелдшери, ако няма лекар на разположение в момента. Апаратите за телемедицина отчитат основните жизнени показатели на пациентите и чрез жива връзка се изпращат за разчитане в координационния център, отбеляза министърът.
"Апаратите са "последно поколение" и с тях може да се осъществява дефибрилация, да се определя нивото на кислород в кръвта, да се прави кардиограма, да се измерва кръвното налягане и т.н.", допълни Гелев.
Москов връчи на Центъра за спешна медицинска помощ в София заповед за акредитация като база за обучение на студенти и специализанти по спешна медицина. Така млади лекари вече могат да работят и да се обучават в системата, посочва БНР.
Междувременно Гелев вече е подписал заповедите за назначаване на 9 нови млади медици в Спешния център. Според него обаче ще са необходими още поне 100 лекари заради отлива на кадри през годините.
През миналата нощ 23 екипа са дежурили в София. За сравнение преди година екипите бяха 13-14, отбеляза шефът на Спешна помощ.
"Никого не задържам насила. Възнагражденията на спешните медици ще бъдат увеличени, а центровете ще бъдат модернизирани. Ще съкращаваме само излишните щатове в администрацията", коментира здравният министър изявленията от работещи в Спешна помощ в София-град и областта заради сливането им.