Той спи. Тя спи. Но дали спят еднакво? Оказва се, че не е така.
Жените спят по-дълбоко и се събуждат по-малко пъти през нощта, отколкото мъжете. Те също така имат нужда от по-малко време, за да се възстановят от липсата на сън, в сравнение с мъжете, според последните проучвания.
Но резултатите на учените невинаги съвпадат с това, което хората споделят. Оказва се, че мъжете като цяло казват, че са по-доволни от количеството и качеството на съня си, в сравнение с жените, пише foxnews.
За това изследователите са се захванали със задачата да открият каква всъщност е истината.
Получаването на достатъчно сън е важен фактор за поддържане на цялостното здраве и на мъжете, и на жените. За това учените все по-често фокусират вниманието си върху различията между половете по време на сън.
Те се опитват да открият причината, защо жените се оплакват, че не могат да спят. А и при тях е по-голяма вероятността да страдат от безсъние, например. Някои изследователи предполагат, че именно откриването на причината защо има толкова различния в начина на спане между двата пола, ще даде отговор на въпроса, защо жените живеят по-дълго от мъжете.
"Жените спят по-дълбоко, отколкото мъжете, жените са по-здрави, отколкото мъжете. Напълно възможно е да има връзка между двете неща", смята Даниел Дж. Байс, професор по психиатрия и клинични науки в Университета в Питсбърг.
Повечето хора редовно спят с партньора си. Някои изследвания показват, че хората се събуждат по-често, ако спят с друг човек. Въпреки това, хората твърдят, че се чувстват по-спокойни и по-доволни, ако спят с любимия.
"Физическото присъствие на някой друг в леглото ни си има конкретна цена", казва Уенди М. Троксел, асистент професор в Университета в Питсбърг и водещ изследовател върху взаимоотношенията и съня. "Но безопасността и сигурността, които получаваме от нашите социални взаимоотношения имат решаващ фактор за тази цена".
Мъжете и жените имат различен биологичен часовник. Циркадните ритми са наследствено обусловени и се генерират ендогенно (в самия организъм) от специализирана система, означавана като биологичен часовник, "циркаден пейсмейкър" или "циркаден осцилатор".
При човека периодът на бодърстване съответства на светлия период от денонощието, а сънят – на тъмния период, но е много индивидуално. Изследователите определят циркадните периоди чрез измерване на телесната температура и нивата на хормона мелатонин.
Проучване, представено пред Американската академия по време на годишната среща за съня в Минеаполис, твърди, че циркадните ритми на жените са с 6 минути по-бързи от ритмите на мъжете. Въпреки че 6 минути не изглежда голяма разлика, последиците могат да се натрупат ден след ден, твърдят учените.
По време на проучване, в което участвали 157 здрави доброволци, повечето мъже са имали циркадните периоди повече от 24 часа и затова са предпочитали да си лягат по-късно - класическо поведението на така наречените "нощни птици". От друга страна, два пъти повече жени, отколкото мъжете, имали по-кратък циркаден период от 24 часа, т.е. лягали си по-рано, но и ставали по-рано.
За двата пола циркадните периоди, които не са в синхрон с 24-часовия часовник, с който отбелязваме времето, могат да доведат до нарушаване на съня през седмицата. Хората с къси биологични часовници може да искат да стоят по-дълго на слънчева светлина, дори и през нощта.
Нощните птици пък от друга страна трябва да намалят излагането на светлина преди лягане и на събуждане да имат достатъчно такава.