Физическата активност, дори и простото ходене пеша, оказва значително влияние върху здравето ни. Така например скорошно проучване доказа, че изминаването на няколко километра пеша на седмица може силно да намали риска от отслабване на паметта с напредването на възрастта.
Способността на човешкия мозък да създава мисли, емоции и спомени е резултат от неврони, чиято свободна интеракция има решаващо значение за безпроблемното функциониране на мисловните ни процеси.
За да продължи да работи правилно, мозъкът има нужда от много енергия: дори и да представлява само 2% от общото ни телесно тегло, мозъкът сам потребява около 20 на сто от целия кислород, използван от тялото.
Тази дейност обаче е свързана и с генерирането на големи количества излишъци, наречени "свободни радикали". Те са токсични за клетките и биха могли сериозно да им навредят, но физическата активност помага да "се отървем" от вредните субстанции.
За да тества тази теория, група американски учени са изследвали група хора на възраст над 65 години и връзката между тяхната физическа активност и активността на мозъка им. Проучването е доказало, че тези, които са ходели много пеша – между 10 и 15 км на седмица, имат значително по-добри резултати на проведените тестове.
Най-активните хора са два пъти по-малко предразположени към увреждане на когнитивните функции на мозъка, е изводът от изследването, което е на университет в Монреал.