Природозащитници: Найденов да определи цени за наема на пистите на Витоша

Това искат от Коалиция "За да остане природа в България"

по статията работи: Кремена Бедерева | 02.08.2012 | 16:14

Лифтовете от Драгалевци и Симеоново започваха да работят отново от 1 август след 8-месечно прекъсване. Те ще работят уикендите и през почивните дни от 9 до 16 ч. Билетът за лифтовете на Витоша ще струва 8 лв. в едната посока и 10 лв. - отиване и връщане.

"Ние не сме концесионери на пистите, ние сме собственици на съоръжения, бихме могли да ги поддържаме и да се занимаваме с тях. Ние искаме, но нямаме правната възможност", коментира в деня на пускането на лифтовете юристът на "Витоша ски" Петър Петров.

От своя страна от Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" разпространиха съобщение, в което заявяват, че информацията, разпространявана от фирмата собственик на съоръженията на Алеко "Витоша ски" АД, е изопачена и цели за пореден път да манипулира обществеността. Дългосрочният план на фирмата е да построи нова, по-голяма ски зона в сърцето на Природен парк Витоша, заявяват те. 

Затова природозащитниците настояват Столична община да развали приватизационния договор за лифтовете на Симеоново, Драгалевци, Княжево и Конярника. Те искат Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол да провери дали се изпълняват приватизационните договори за лифтовете и влековете над Алеко, а министърът на спорта Свилен Нейков да прекрати договора за наем на влек "Заека", предоставен на Българска федерация ски и оттам на "Витоша ски".

"За да остане природа в България" настояват премиерът Бойко Борисов да провери и обяви кои са реалните собственици, които се крият зад офшорната фирма, която притежава "Витоша ски". "Считаме за несериозно предложението на земеделския министър Мирослав Найденов държавните горски предприятия да закупуват ратраци и да обслужват пистите в горските територии", казват още от коалицията.

"Собствениците на лифтовете и влековете на Витоша, Боровец, Пампорово, Чепеларе и всички други курорти ще са щастливи от подобно предложение на държавата, но смятаме за по- целесъобразно тези пари да се разходват за закупуване или наемане на специализирана техника за борба с горските пожари – за да не изгарят всяка година по 110 хиляди декара български гори", предлагат природозащитниците.

"През последните седмици "Витоша ски" АД съвсем се оплетоха в манипулациите си, че Законът за горите им пречи да пуснат и ремонтират лифтовете на Витоша. Първо се твърди, че не им е изгодно да ремонтират лифтовете на Витоша, приватизирани без право на строеж през последните години, чрез придобиването на право на строеж за срок от 20 години. В същото време адвокатът на фирмата твърди, че според него приватизираните лифтове имат правото на строеж, което не било описано в приватизационните договори", пише още в съобщението на коалицията.

"В действителност с последните поправки в Закона за горите парламентът даде възможност на "Витоша ски" АД да ремонтира лифтовете на Витоша чрез предоставянето на право за строеж за 20 годишен период без търг, т.е. на преференциални цени, с което парламентът реши да удовлетвори желанието на софиянци да бъдат пуснати и ремонтирани лифтовете на Витоша час по-скоро.

"Наредбата за категоризиране на ски писти е приета още през 2005 г. По данни на МИЕТ към февруари 2012 г. в Природен парк Витоша, както и във всички останали курорти в защитени територии, като например ски зона Банско в Национален парк Пирин, няма завършена процедура по категоризирането на нито една писта", обясняват от "За да остане природа в България, отговаряйки на твърдението на "Витоша ски”, че не могат да предоставят услуга на пистите на Витоша, защото те не са категоризирани. 

"Също така няма данни контролните органи да са спрели дейността на оператор на ски съоръжения заради некатегоризирана писта. Нещо повече - всички проведени световни ски купи в Банско и цялата програма "Научи се да караш ски”, реализирани от "Витоша ски" АД и "Юлен" АД и платени от държавата през последните няколко зими, са проведени, без пистите да имат категоризацията по Закона за туризма", обясняват още от коалицията.

"Съгласно чл.7 от Наредбата за категоризация на ски писти заявления за категоризацията се внася от собственика или стопанина на съпътстващия ски лифт или ски влек. От 2008 г. "Витоша ски" АД наема площи за ски писти всяка година от Държавното горско стопанство, което може и да направи в момента съгласно чл. 43 на Закона за горите. Към момента "Витоша ски" не е подавала заявление за категоризация на обектите, ползвани за ски на Витоша."

На твърдението на "Витоша ски”, че за да има писти, съответните терени трябва да бъдат изключени от горските територии и определени с начин на трайно ползване като писти, природозащитниците отговарят с фактите, че "законът за горите не изисква да се променя предназначението за съществуващи ски писти. Промяната е задължителна за строителството на нови писти: "Чл. 73. (1) Промяна на предназначението на поземлени имоти в горски територии се допуска за:...7. изграждане на ски писти."

В момента териториите, които се използват за каране на ски в Природен парк Витоша, имат следните начини на трайно ползване: писти (Лале 1, Ветровала, пистата за ски бягане), ливади, пасища, морени, просеки, торфища, като Синята писта е всъщност пътят за Черни връх. Законът за туризма няма претенции към начина на трайно ползване на имотите, използвани за ски писти, а към тяхното обезопасяване и маркиране.

Според природозащитниците няма изискване да се направи подробен устройствен план, за да има категоризирани писти, както твърдят от "Витоша ски". Според "За да остане природа в България" фактите са други - "съгласно Закона за туризма се изисква в МИЕТ да бъдат депозирани скици на пистите в мащаб 1:5000. Точно в този мащаб се поддържат базите данни за собствеността на поземлените имоти в общинските служби по земеделие и гори. Трябва да се подаде молба, след което се получава скица на проект. Нещо повече - подробният устройствен план за нова, по-голяма ски зона на Алеко, който изготвяше "Витоша ски" АД, е в този мащаб - просто трябва да се отпечатат скиците. Законовото положение на Витоша и терените за ски на Алеко не са се променили с влизането в сила на новия Закон за горите."

Пистите в Природен парк Витоша винаги са били държавни, а са публична държавна собственост от 1998 г. с приемането на чл.10 ал.1 на Закона за защитените територии. Наредбата за категоризация на ски пистите е от 2005 г. Режимът за наемане на ливадите и пасищата в Природен парк Витоша, които са горски територии, ползвани за ски писти, е пренесен непроменен от стария в новия закон за горите. Това, което се е променило е желанието на една фирма, с неясни собственици, да изнудва софийските туристи, скиори и сноубордисти, се твърди още в съобщението на коалицията.

"Единственото правилно действие в отговор на това изнудване е Столична общинска агенция за приватизацията да прекрати договора за приватизация на съоръженията поради неспазването му. В договора е записано, че фирмата не трябва да променя предмета на дейност, а реално дейност няма."

"За да остане природа в България" предлага стъпките, които трябва да се предприемат, за да могат софиянци да карат ски на Витоша:

1. Министър Найденов да изпълни законовото си задължение и да определи цени за наема на пистите

2. Собствениците на лифтове и влекове да сключат договор за наем за площите от Природен парк Витоша, които смятат да обработват

3. Собствениците на съоръжения да подадат молба до МИЕТ за категоризирането на пистите.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


3 Selah Sue 02.08.2012 | 18:21
О не , нямам сили да чета поредната сага около тия лифтове. Вече ми писна
2 hope less 02.08.2012 | 17:01
Имат, разбита се. Ама в държавата има чиновници, на които се дават пари под масата, да не говорим за депутатите и техния лобизъм. Затова сме на такове дередже.
1 Poli Geerhart 02.08.2012 | 16:52
Държавата, ако беше държава щеше да си вземе концесията на тези съоръжения и да ги стопанисва, а не да позволи на разни хора да манипулирут и спекулират с тях по този начин. Зелените имат право.

ТВ програма

Кино

  • Сега Последният печели...
  • 14:00 Телепазарен прозорец
  • 14:15 Деца на времето детски тв филм
  • 14:45 Господин Тау тв филм /29 епизод/
  • 15:15 Духът на Япония документален филм
  • 15:45 Телепазарен прозорец
  • 16:00 Бързо, лесно, вкусно
  • 16:30 Светът и ние
  • Сега "Златно момче" - сериал, с.2, еп.8...
  • 15:00 "Бараж" - сериал, еп.61
  • 16:00 Премиера: "Скъпа мамо" - сериал,...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 20:00 "Ергенът" - романтично риалити, с.3
  • Сега "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Не ме оставяй" (премиера) - сериен...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" - телевизионна игра
  • 18:00 "Сделка или не" (премиера) -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 20:00 "Hell’s Kitchen България" (нов...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.