Когато астрономите засекли обикалящата около червено джудже екзопланета GJ 1214b през 2009 г., те не предполагали, че ще се натъкнат на една от най-странните планети, откривани досега.
За да научат повече за непознатия нов свят и да съберат повече данни за нея, учените от Харвард-Смитсъновия център по астрофизика са използвали телескопа "Хъбъл". Анализите показали, че планетата, чиято маса е 2,7 пъти по-голяма от земната, съдържа огромни количества вода, които формират голяма част от нейната маса.
GJ 1214b се намира в звездна система, отдалечена на 13 парсека (или около 40 светлинни години) от нас. Това я прави наш съсед, ако вземем предвид факта, че голяма част от останалите открити екзопланети са разположени на стотици светлинни години. Планетата обикаля звездата си за 38 часа и се намира толкова близо до нея, че температурата на повърхността ѝ е 230°C – достатъчно горещо, за да бъде изпечено месо върху нея.
Въпреки високата температура водата изобилства на планетата – дори нейната атмосфера е направена от 50% вода. Когато учените сравнявали параметрите на GJ 1214b с тези на Земята, те открили, че нашата планета е доста по-плътна. Това означава, че тя се състои от много повече вода, отколкото от скали. Въпреки високите температури на повърхността ѝ това е възможно, тъй като на повърхността на екзопланетите водата може да съществува под формата на горещ лед, свръхфлуид или други форми, които не се срещат на Земята.
Астрофизиците вярват, че екзопланетата се е формирала много по-далеч от звездата, отколкото се намира в момента. Ако това е вярно, то би означавало, че в даден момент тя е преминала през т.нар. "обитаема зона", в която температурите са подходящи за зараждането на живот.
Ако тази теория се окаже вярна, то GJ 1214b ще се превърне в подходящ обект за изследване от свръхмодерния телескоп "Джеймс Уеб", който се очаква да бъде изстрелян през това десетилетие.