Един от големите парадокси, свързан със спокойствието и миролюбието на Швейцария, е, че въпреки че страната не е била под военна заплаха от Втората Световна война, традиционно във всяка къща хората разполагат с оръжие.
Скорошни проучвания в Швейцария показаха как инициатива против оръжията може да има успех, но на 13-ти февруари, неделя, почти 57% от гласувалите в проведения референдум в страната бяха против предложението бивши военни да не могат да притежават оръжие, съобщава вестник Time.
Швейцария е след САЩ и Йемен по брой оръжия на глава от населението, с между 2,3 и 4,5 млн. военни и лични оръжия в страната, разпределени между около 8 млн души.
Леви партии, църквата, женски организации, както и други формации против оръжията, предприемат инициатива, свързана с ограничения на настоящите права на военните. Тези, които са приключили със службата си, не трябва да съхраняват оръжия в дома си.
До този момент това е напълно законно и в рамките на нормалното за Швейцария. Всички организации искат още и национален, а не кантонален регистър с имената на притежаващите оръжие. Те се борят и за узаконяване на забраната за продажба на напълно автоматични оръжия, както и въздушни пушки.
Правителството призова гласуващите да откажат предложенията на инициативата, като посочи, че вече съществуващите закони за регулиране на продажбата, притежанието и лиценза за лично оръжие, са достатъчно строги. Още повече че от 2008 г. армията се задължава да складира боеприпасите си в централни арсенали.
Но хората, стоящи зад инициативата, са убедени, че широкото разпространение и лесната възможност за закупуване на оръжие са фактори за броя оръжейни престъпления в Швейцария - всяка година около 300.
Според професора по криминология Килиас от Университета в Цюрих, който се занимава със статистиките на престъпленията, казва, че в Швейцария техният брой е най-голям в цяла Европа. Той вярва, че ако инициативата беше приета, те щяха да спаднат.
Опонентите на инициативата казват, че ако някой твърдо иска да се самоубие, ще го направи по какъвто и да е начин. Проучване от университета в Цюрих сочи, че между половината и две трети от хората, извършили самоубийство, които първоначално не са успели да го постигнат, го извършват наново.
Друг довод, който опозицията изказва, е статистика на правителството, която показва, че убийствата с оръжие са сравнително малко - 24 през 2009 г., което е средно 0,3 убийства на 100 хиляди жители.
От proTELL- швейцарска организация за свободно въоръжаване - дават пример с легендарния герой на Швейцария Вилхелм Тел, който си служи с лък против враговете си. Според вицепрезидента на proTELL инициативата против оръжията е конспирация от социалистически и неомарксистки групировки, които искат да разрушат армията на Швейцария и всички ловни традиции на страната.
Всъщност оръжие в дома на всеки жител на Швейцария е традиция, основополагаща за швейцарската идентичност и самосъзнание. И до ден днешен всеки швейцарец на възраст между 18 и 30 години се задължава да издържи тримесечна военна служба, след която следват опреснителни курсове всяка година.
Огнестрелните оръжия се използват в някои задължителни практики, затова не е необичайно да се видят цивилни мъже или жени, както и войници с пушка на рамо, докато карат велосипеди, коли или пътуват във влака. В някои клубове по стрелба деца на 12-годишна възраст се обучават по стрелба и участват в състезания из цяла Швейцария.