Финландия-Швеция е финалът на Световното първенство по хокей на лед

Скандинавските страни победиха съответно Русия и Чехия по пътя си към финалния сблъсък

по статията работи: iNews.bg | 14.05.2011 | 10:07

Националният отбор на Финландия по хокей на лед се класира за финала  на Световното първенство за мъже, което се провежда в Словакия. Късно  снощи "суоми" се наложиха над тима на Русия с категоричното 3:0.

Младокът Микаел Гранлунд откри резултата през втората третина, след като през първата част двата тима не успяха да вкарат шайбата в противниковата врата. Гранлунд се намираше зад вратата на руския страж Константин Барулин, повдигна шайбата със стика си и от въздуха я изпрати в мрежата, заобикаляйки противниковата врата отзад. След кратко колебание реферите признаха невероятното попадение за редовно.

В последната трета част Финландия вкара още два гола - в рамките на две минути, чрез Яни Лаюнен и Ярко Имонен. "Това бе едно от най-добрите изпълнения, които някога съм виждал в моята кариера", заяви след края на мача суперзвездата на "Сборная" и Вашингтон Кепитълс Александър Овечкин, коментирайки гола на Гранлунд.

На финала тимът на Финландия ще спори за най-ценното отличие в хокея срещу отбора на Швеция, които по-рано детронираха досегашния носител на отличието- Чехия с 5:2.

През първата част борбата бе равностойна с много опасни моменти и пред двете врати. В 21-та минута чешкият нападател Патрик Елиаш откри резултата - 1:0 за Чехия. Четири минути по-късно шведите се възползваха от численото си превъзходство на леда и Патрик Берглунд с удар от синята линия изпрати шайбата в мрежата на чешкия вратар Ондржей Павелец - 1:1, а в 36-та минута с гол на Микаел Баклунд "Тре крунур" поведе с 2:1.

В последната третина зрителите видяха четири гола. В 49-та минута Джими Ериксон направи резултата 3:1 за Швеция, а в 53-та минута Маркус Крюгер на практика реши изхода на полуфиналния мач - 4:1 за Швеция. Пет минути преди края на мача Патрик Елиаш вкара втория си гол и намали на 2:4. Чехите пуснаха на леда шести полеви играч вместо вратаря, но това доведе до нов гол на Патрик Берглунд.