Финландия е новият световен шампион по хокей на лед

Финландците надиграха с 6:1 Швеция във финалния двубой

по статията работи: iNews.bg | 16.05.2011 | 09:51

Финландия спечели категорично финала срещу Швеция, като направи блестяща трета част с пет  отбелязани гола. Крайният резултат стана 6:1 за финландците като те вкараха три гола в последните три минути. Първата третина завърши без отбелязан гол. Маркус Свенсон откри резултата за Швеция с попадение във втората част. В края на тази част обаче финалндците успяха да изравня чрез Ярко Имонен.

Всичко по-интересно се случи в третата част като финландците нанесоха своя първи удар в началото. Петер Нокелайнен изведе Финландия напред в резултата само след две минути игра, а минута по-късно Нико Капанен покачи на 3:1. Следващият удар на финландците бе в последните три минути, когато те реализираха цели три гола срещу изпадналия в нокдаун съперник. Първо Песонен ннаправи 4:1, след това Пиорала покачи на 5:1 след само 30 секунди. В последната минута Пилстрьом оформи крайното 6:1.

Така хокеистите на Финландия за втори път в своята история станаха световни шампиони след 1995 година на  първенството в Швеция. За последен път финландците играха на финал на световно първенство през 2007 година в Москва, когато загубиха от Канада. Финландия има и 6 сребърни и 3 бронзови медала от световни първенства.

Швеция не е ставала световен шампион от 2006 година, но в своята история шведските хокеисти са  били 8 пъти световни шампиони, а освен това имат 19 сребърни и 16 бронзови медали от световни първенства.