Атлетик Билбао покори "Театъра на мечтите"

"Червените дяволи" бяха надиграни от баските, но интригата за реванша остава

по статията работи: Даниел Любомиров | 09.03.2012 | 00:08

Атлетик Билбао сътвори най-голямата изненада в Лига Европа и в невероятно драматичен мач победи Манчестър Юнайтед на митичния "Олд Трафорд" с 2:3 в първи осминафинален двубой.

Атлетик Билбао започна изключително добре двубоя и бе по-активният отбор през целия мач, но Рууни даде аванс на домакините в средата на първото полувреме. До неговия край Йоренте успя да изравни, а Атлетик можеше и да победи, но многото пропуски и страхотните намеси на Де Хеа спасиха Юнайтед у дома.

Все пак през второто полувреме усилията на гостите дадоха резултат и в 72-ата минута Де Маркос донесе победата на баските след невероятна комбинация пред наказателното поле на Юнайтед, която завърши с феноменален пас на Ерера и прекрасен завършек на Де Маркос.

В самия край на двубоя двата отбора си размениха по един гол. Първо, Атлетик организира страхотна контра в 89-ата минута, която бе завършена от Муниаин, но домакините бяха ощетени, тъй като очакваха топката да им бъде върната, след като играта бе прекъсната, докато топката бе в тяхно владение. В добавеното време Рууни реализира от дузпа и запази живи надеждите за класиране на "червените дяволи" напред в турнира.

Българският нападател и голмайстор на английското първенство за миналата година Димитър Бербатов за втори пореден мач бе оставен извън групата за двубой на Манчестър, след като изпусна и гостуването на Тотнъм в неделния сблъсък в Англия.

Атлетик започна много нахъсано двубоя и първата ситуация беше пред вратата на домакините. В 4-атаФернандо Йоренте овладя страхотно топката на границата на наказателното поле, обърна се и стреля много технично, но ударът му профуча покрай вратата.

Впоследствие дойде и едно от спорните положния в двубоя. Топката бе подаде в наказателното поле на Юнайтед, където Йоренте бе задържан за фланелката от защитник на домакините. Съдията сметна, че нападателят е извършил нарушението. В 18-ата минута Суасета получи възможност да стреля след прекрасно разиграване на Атлетик, но Де Хеа спаси неговия шут.

Първата по-сериозна атака за Манчестър Юнайтед дойде в в 19-ата минута. Гигс направи страхотна комбинация с Чичарито, койт осе освободи от двама защитници и стреля. Вратарят успя да отрази неговия удар, но никой не покри Рууни, който от близко разстояние отбеляза и противно на показаното до този момент на терена даде аванс на "червените дяволи" - 1:0.

Нова страхотна атака на Атлетик за малко не завърши с гол, но Йоренте бе прекрасно блокиран от Смолинг и ударът му с глава мина над вратата на Юнайтед. В 33-ата минута Суасета, който бе изведен чудесно от Де Маркос, се опита да прехвърли Де Хеа, но и неговият удар мина на около метър встрани от вратата.

Гостите продължиха да натискат и отново испанският вратар на Манчестър трябваше да се намесва, след като в 36-ата минута Ираола получи извеждащ пас в наказателното, излъга Парк и шутира, но Де Хеа изби в корнер.

Добрата игра на Атлетик все пак даде своя резултат. Ерера напредна по левия фланг и подаде към Йоренте, който прекрасно гардира топката пред наказателното поле на Юнайтед и подаде към Муниаин. Той изведе добре по дясното крило Суасета, който центрира перфектно в наказателното поле, и от 5 метра с глава Йоренте изравни - 1:1.

През първото полувреме баските тотално надиграха своя съперник, но неопитността на гостите в подобен турнир си каза думата и на почивката резултатът бе равен.

Второто полувреме започна отново с натиск на гостите и още в началото изпуснаха няколко добри положения, като най-опасно от тях беше топовният удар на Муниаин, който едва бе отразен от Де Хеа.

В 52-ата минута Муниаин открадна топка в центъра на терене, напредна и пред наказателното поле върна към Ерера. Той мигновено изведе Йоренте на стрелкова позиция, но ударът му излезе на около метър встрани от вратата. Минута по-късно отново Йоренте стреля към вратата на "червените дяволи", но Де Хеа отново прояви невероятният си рефлекс.

Все пак домакините успяха да излезнат от своето поле. В 55-ата минута Да Силва бе фаулиран пред наказателното поле, а шутът на Рууни мина на сантиметри от страничната греда на Ирайсос. 5 минути по-късно Ернандес успя да се освободи от защитниците на Билбао, но не можа да се нагласи в наказателното и ударът му бе избит от бранител в корнер.

В 68-ата минута отново Муниаин отново бе в центъра на събитията. Той получи топката по лявото крило, излъга двама играчи в червен екип и подаде към Ерера. Халфът го изведе в наказателното, но отново последната пречка пред гола се казваше Давид де Хеа, който отново спаси своите.

В 72-ата минута поредната прекрасна атака на Атлетик Билбао завърши с невероятен прехвърлящ пас на Ерера зад защитата към Де Маркос, който мигновено стреля в обратния ъгъл и втори гол за гостите - 1:2. На повторенията, обаче, се видя, че голмайсторът се намира в засада при подаването.

Домакините се хвърлиха в отчаяни атаки, но до чисти положения така и не се стигаше, като единствено шут на Рууни от около 25 метра попадна в очертанията на вратата, но право в ръцете на Ирайсос.

И докато Манчестър натискаше, Атлетик осъществи мълниеносна контраатака, която завърши с удар на резервата Токеро, но отново Де Хеа, който бе най-добър за своите, спаси.

До края на двубоя "червените дяволи" опитаха да натиснат, но Атлетик наложи страхотна полупреса, която Юнайтед трудно успяваше да преодолее. Билбао пък успя да стигне до трети гол в 89-ата минута. Патрис Евра остана без едната си бутонка и съдията спря игра. Вместо да върнат топката, гостите организираха контраатака, а на стрелкова позиция излезе Де Маркос.

Неговият удар бе избит от Де Хеа, но Да Силва изпусна Муниаин, който завърши орекрасното си представяне с гол - 1:3.

Юнайтед все пак стигна до втори гол, след като съдията отсъди дузпа в полза на домакините, която Рууни реализира и запази шансовете на "червените дяволи" живи - 2:3

Реваншът е след седмица в Билбао на "Сан Мамес" и обещава страхотна драма.