Барселона спечели турнира "Ауди Къп" след успех над Байерн

Дори и във видимо експериментален състав, отборът на каталунците постигна успех с 2:0 над домакините в сблъсъка

по статията работи: Константин Симидчийски | 28.07.2011 | 09:31

Европейският шампион Барселона спечели ежегодния четиристранен приятелски турнир "Ауди Къп" в Мюнхен, постигайки победа с 2:0 над домакините от Байерн Мюнхен на красавеца "Алианц Арена". И двата гола за каталунците бяха дело на младата перла Тиаго Алкантара, който влезе в ролята на лидер на експерименталния състав, с който наставникът Хосеп Гуардиола отново излезе на терена. Вторият гол на младежкия национал на Испания пък бе особено красив, с което той отново даде заявка за по-голяма роля в отбора на Барса през следващата кампания.

Старши-треньорът на баварците Юп Хайнкес също до голяма степен експериментира в някои насоки, оставяйки новия си вратар Мануел Нойер на пейката през всичките 90 минути на двубоя. Хайнкес не можеше да разчита на контузените Франк Рибери и Ариен Робен, пускайки Алаба, Усами, Ивица Олич и Петерсен в своя титулярен тим. На пейката пък останаха Томас Мюлер, Бастиян Швайнщайгер, Марио Гомес и Тони Кроос.

Без Лионел Меси, Шави Ернандес и Карлес Пуйол на свое разположение, Хосеп Гуардиола от своя страна отново даде шанс на много от футболистите от академията на клуба. Джонатан Дос Сантос, Андреу Фонтас и Жонатан Сориано отново попаднаха сред титулярите, а след почивката на терена се появиха имена като Риверола, Армандо, Кармона и Куенса. Сред титулярите все пак присъстваха фигури като Виктор Валдес, Андрес Иниеста, Педро Родригес и Давид Вия.

Като цяло мачът на "Алианц Арена" не предложи високо темпо на игра и голям брой интересни ситуации пред двете врати. Барселона очаквано взе топката в свое владение и я разиграваше спокойно в типичен за европейските шампиони стил, докато Байерн изчакваше своите възможности да атакува на скорост. Баварците на няколко пъти бяха близо до отбелязване на попадение, но Виктор Валдес внимаваше и се намеси решително. В 39' Алаба дори излезе очи в очи със стража, но испанският национал не позволи да бъде преодолян.

Така постепенно се стигна до 42', когато младият Тиаго Алкантара реализира първия си гол в мача. Халфът получи меко центриране от Максуел, успя да спечели въздушния двубой с Контенто и прати топката в един от ъглите на Бут - 0:1.

През второто полувреме двамата треньори очаквано извършиха голям брой промени в своите състави, като Юп Хайнкес пусна от пейката някои от най-добрите си играчи, търсейки начин да противодейства на Барселона. В 62' пък за "лос кулес" в игра се появиха Ибрахим Афелай и Риверола, докато Хосе Мануел Пинто замени Валдес още на почивката.

Дори и с имена като Швайнщайгер, Мюлер и Гомес на терена обаче, Байерн все още изпитваше сериозни трудности да вкара коженото кълбо в мрежата на Валдес. Дори и с някои от играчите от втория си състав, Барса продължаваше да контролира играта, а интересните положения пред двамата вратари като че ли намаляваха. В 74' Даниел Пранич вдигна на краката трибуните на "Алианц Арена", отправяйки мощно воле, което обаче попадна в обсега на Пинто. Само минута по-късно се стигна и до моментът на вечерта, когато Тиаго Алкантара получи аплодисментите на публиката, отбелязвайки повече от красиво попадение. Младокът разигра на двойно подаване и намери добра позиция за стрелба, впечатлявайки с красив параболичен удар, който прати топката в далечния ъгъл. Без резултат останаха и усилията на ветерана Ханс-Йорг Бут да се намеси.

До края Байерн така и не намери път към вратата на европейски шампиони, докато за Барселона това бе втори успех на "Ауди Къп" до момента, след като Пептим вече триумфира веднъж през 2009. Съперник на Барселона във финала тогава отново бе баварският гранд.