Байер и Байерн с фалстарт в Бундеслигата

"Баварците" паднаха с 1:0 от гостуващия на "Алианц Арена" тим на Борусия Мьонхенгладбах, докато "аспирините" загубиха с 2:0 при гостуването си на Майнц

по статията работи: Мариян Найденов | 08.08.2011 | 09:38

Два от фаворитите за титлата в германското футболно първенство - Байерн Мюнхен и Байер Леверкузен започнаха разочароващо сезона, след като допуснаха загуби. "Баварците" паднаха с 1:0 от гостуващия на "Алианц Арена" тим на Борусия Мьонхенгладбах, докато "аспирините" загубиха с 2:0 при гостуването си на Майнц.

Байерн очаквано стартира по-активно двубоя, а гостите от Борусия се отбраняваха много организирано. В 8' пред Байерн се откри и първа възможност за откриване на резултата, когато Марио Гомес стреля с глава след центриране на Боатенг, но в ръцете на вратаря. С течение на времето гостите от Мьонхенгладбах поизнесоха играта, поглеждайки и по-смело към пазената от Нойер врата.

На почивката резултатът остана 0:0, като най-интересното предстоеше през вторите 45 минути на мача. В 54' шансът отново не се усмихна на Марио Гомес, който стреля силно с глава по посока пазената от Тер Щтегер врата, но топката срещна гредата. Минутки след това бе и отменен гол на Борусия, когато реферът видя нарушение срещу Мануел Нойер.

Трибуните на "Алианц Арена" останаха попарени в 62', когато Борусия излезе напред в резултата. Мануел Нойер допусна груба грешка в първия си мач на вратата на Байерн в Първа Бундеслига, позволявайки на Де Камарго да реализира лесно с глава за 0:1. Две минути по-късно Ариен Робен се постара да възстанови равенството, но младият Тер Щтегер отрази чудесно.

До края на двубоя съвсем очаквано баварците се хвърлиха в бурни атаки към вратата на Мьонхенгладбах, но отбраната на гостите отстояваше успешно на натиска. В 77' зрителите на "Алианц Арена" станаха свидетели на още един отменен гол, този път в ущърб на Байерн. Марио Гомес отбеляза след ново спасяване на Щтегер, но страничният рефер вдигна флага си за засада. В последствие обаче се видя, че съдийското решение е изключително спорно, като най-вероятно баварците бяха ощетени в създалата се ситуация.

До края на двубоя Байерн продължи да обсажда вратата на Борусия, а отбраната на гостите бе принудена да удържа на яростния натиск, установен от домакините. Момчетата на треньора Лусиен Фавре обаче удържаха геройски фронта, с което и се поздравиха със страхотна победа още на старта на новия сезон. Юп Хайнкес и Байерн пък получиха сериозен шамар пред собствена публика.

Над 35 000 души пък бяха дошли на новия стадион на Майнц "Кофейс Арена", за да проследят живо успеха на любимците си над Байер Леверкузен.

В отсъствието на титуляра Рене Адлер, на вратата на "аспирините" застана младокът Фабиан Гийфер, който обаче едва ли ще запомни този мач с добро. Именно вратарят бе в основата на първото попадение на Майнц в мача, допускайки нелепа грешка след точно 32 минути игра. Гийфер се опита да комбинира със свой съотборник, но прати топката право в краката на Сами Алагуи, който не пожали младия страж и откри за домакините.

Домакините от Майнц започнаха по-силно второто полувреме, като на няколко пъти бяха и близо до второ попадение. Футболистите на Байер се опитаха да променят нещо в течение на сблъсъка, но отбраната на Майнц се защитаваше добре и не позволи това. Всичко пък бе окончателно решено три минути преди края, когато Топрак реализира за крайното 2:0 и донесе три точки на Майнц.