Българите с отлични изяви в Серия А1, Цветан Соколов избран за MVP

След мачовете от 12-ия кръг на Серия А1 лидер продължава да е Тренто с актив от 32 точки, следван от Мачерата с 30, Кунео - 29 и Модена с 26 точки

по статията работи: Мариян Найденов | 30.12.2011 | 09:25

Българските волейболисти в италианското волейболно първенство бяха основни действащи лица за отборите си в поредния 12-и кръг на Серия А1, отбелязаха общо 86 точки.

Лидерът в класирането Тренто, воден от националния селекционер на България Радостин Стойчев, записа категорична победа с 3:0 (25:17, 25:12, 25:19) гейма при домакинството си на Верона.

Българският диагонал Цветан Соколов бе титуляр за шампионите и се отблагодари за доверието на треньора си, като стана топреализатор с 19 точки (4 аса, 14 атаки и 1 блокада). Нещо повече - той бе обявен и за най-полезен играч (MVP) на двубоя. Капитанът на Тренто Матей Казийски бе вторият най-резултатен играч на Тренто с 13 точки (9 атаки, 3 аса, 1 блокада).

За разлика от Тренто, друг "български" отбор Пиаченца допусна нова загуба, този път при домакинството си на вицешампиона Кунео. Владимир Николов и компания успяха да спечелят само първия гейм в мача, губейки с 1:3 (25:21, 15:25, 23:25, 17:25).

Капитанът на националния ни отбор Владо Николов бе най-резултатен за домакините с 16 точки (15 атаки, 1 блокада), а българинът с италиански паспорт Христо Златанов добави 13 точки (1 ас, 11 атаки, 1 блокада). Разпределителят Андрей Жеков отново влезе в игра за Пиаченца само като резерва - през втория и третия гейм. За това време той постигна 1 точка от атака. Четвъртият българин в състава на домакините - Николай Пенчев влезе като резерва за малко през втората част, но не остана достатъчно дълго на терена, за да запише точков актив срещу името си.

Отборът на Модена се поздрави с чиста победа с 3:0 (25:21, 30:28, 27:25) над гостуващия Вибо Валентия. Български сблъсък в срещата обаче не можа да се състои, защото центърът на домакините Виктор Йосифов не попадна в групата за мача. Колегата му в националния отбор на България - Николай Николов игра като титуляр за Вибо Валентия, като реализира 4 точки (2 атаки, 2 блокади).

Падуа на Венцеслав Симеонов загуби у дома от Сан Джустино с 1:3 (29:27, 21:25, 20:25, 20:25). Българският диагонал на домакините стана тореализатор в мача с 20 точки, всичките постигнати от атака.

След мачовете от 12-ия кръг на Серия А1 лидер продължава да е Тренто с актив от 32 точки, следван от Мачерата с 30, Кунео - 29 и Модена с 26 точки. Вибо Валентия е на 6-то място със 17 точки, Пиаченца е 11-и с 11 пункта, а Падуа е 12-и също с 11 точки.

Следващият 13-и кръг в Серия А е насрочен за 5 януари.