България - Русия в битка за чест и още нещо

Последен ден на първата фаза на Световното по волейбол

по статията работи: iNews.bg | 07.09.2014 | 14:16

Българският национален отбор излиза срещу олимпийския шампион Русия в последен мач от първата фаза на Световното първенство по волейбол. И двата тима си осигуриха предсрочно класиране в следващия кръг – Група F, като изходът от прекия сблъсък ще има значение единствено за крайното подреждане на Група С.

България има по-голяма нужда от победата, защото към момента заема второ място с 9 точки, докато лидерът Русия е с 12. Дори да спечелим с 3:0, няма да задминем "сборная" в таблицата, защото тогава геймовата разлика на "братушките" ще е 12:4, а нашата – 14:5, т.е съотношение 3.0 към 2.8

Ако не вземем поне две точки от битката с Русия обаче ще стане минимален шансът ни да завършим на второ място в Група С, защото Канада (8 точки засега) играе с Китай (6 точки до момента) и е в по-добра изходна позиция, тъй като среща по-слаб съперник.

Ако победим с 3:2, а Канада с 3:1, ще изравним геймовото си съотношение с това на "кленовите" листа (както и активите), които засега имат по-добра точкова разлика и при подобно развитие е съвсем малко вероятно да ги изпреварим по този показател (трябва да победим Русия със солидна разлика в геймовете и да сме на две точки в загубените).

Защо е толкова важно дали сме втори или трети в Група С? Защото лидерът и подгласникът от първата групова фаза играят първите си два мача от следващата Група F и Е срещу отборите, които са се представили по-слабо в първия кръг – завършилите на трето и четвърто място.

Тоест, България ще срещне Бразилия в някой от първите си два мача във втория кръг, вместо в третия или четвъртия.

Ако приемем, че победата на Канада над Китай не е сигурна, то може да се допусне вариант с успех в тайбрек на азиатците. Тогава Канада би имала 9 точки (колкото нас) и геймова разлика 11:8, колкото би била нашата при поражение с 0:3 от Русия и отново ще се гледа съотношението при точките в сет, където засега изоставаме от "кленовите листа". Много малко вероятно е да го подобрим, при положение, че сме загубили (евентуално) с 0:3, а Канада само с 2:3.

За Русия мачът с България има значение дотолкова, че да продължи историческата си победна серия на световни първенства - "сборная" има посем поредни успеха, което е рекорд за тима след разпадането на Съветския съюз.

Също така Русия ще иска да надвие България, за да може да използва 3-те (или 2-те) точки в следващата фаза на Световното по волейбол, тъй като резултатите между класираните отбори се считат в Група F и E.

Най-сериозната заплата от "сборная" идва от централния блокировач Дмитрий Мусерски, който е топ реализатор на тима до момента с 44 точки, но Тодор Алексиев има също толкова, а Цветан Соколов с изигран мач по-малко има 42.

Николай Апаликов, а не Мусерски е номер 1 по реализирани блокади до момента със средно 0.69 на сет, докато гигантът в центъра е с 0,54. Мусерски обаче има 10 аса и е лидер в турнира в това отношение, като Николай Павлов също е в топ 10 в индивидуалната класация по изпълнение на начален удар.

Сергей Гранкин е зад Андрей Жеков при разпределителите, а Артьом Ермаков – зад Теодор Салпаров на позицията либеро. Нито един руснак не фигурира дори в топ 150 на посрещане.