България загуби първия си мач на Евробаскет 2011

"Лъвовете" отстъпиха с резултат 59:67 на тима на Словения, въпреки че имаха аванс от 5 точки минути преди края

по статията работи: Константин Симидчийски | 31.08.2011 | 20:01

Българският национален отбор по баскетбол загуби първия си мач от група D на Европейското първенство в Литва, отстъпвайки с резултат 59:67 на тима на Словения.

Възпитаниците на треньора Росен Барчовски пък определено могат да съжаляват за инкасираното поражение, имайки предвид, че пет минути преди края имаха аванс от 5 точки на своята сметка. В най-решителния момент обаче словенците показаха решаваща ефективност под коша, което и в крайна сметка им донесе крайния успех.

Най-резултатен за България в днешния двубой бе Ърл Роуланд с 20 точки, докато Филип Виденов приключи срещата с 14., а Чавдар Костов пък добави 7.

За словенците Еразъм Лорбек се отчете с 18 точки и 9 борби, а много силно се включи Горан Драгич с 13 точки, 6 борби и 6 асистенции.

Мачът започна с 5:0 в полза на Словения, след като българите стартираха по-сковано срещата. Момчетата на Росен Барчовски обаче се окопитаха, а след кош на Ники Върбанов "лъвовете" поведоха за първи път в двубоя - 11:9. Последва серия от 8:2 точки за Словения и обрат до 13:17.

В началото на втората част селекционерът Росен Барчовски направи опит да освежи играта на отбора, вкарвайки на полето Златин Георгиев и Тенчо Банев. България обаче продължи да изпитва трудности да бележи при стрелбата си към коша, което и позволи на словенците да задържат преднината си до 14:23. В последните минути на полувремето България започна да намира играта си, а благодарение и на силната игра на Ърл Роуланд, "лъвовете" намалиха пасива си до 25:29.

Словения продължи да крепи преднината си в резултата и по време на третата част, а при 32:43 за първи път бе премината и границата от 10 точки в срещата. До края на частта родните национали все пак намериха начин да намалят аванса на своя противник, намалявайки за 40:47.

Последната част стартира добре за България, като благодарение на Калоян Иванов авансът на словенците бе намален още повече - 44:47. Малко след това се стигна и до изравняване за 48:48, а след поисканото от Словения прекъсване, българите най-после успяха и да поведат. Ърл Роуланд отново се развихри, което доведе до 55:51 в полза на "лъвовете".

В последните три минути за съжаление българският състав остана без Филип Виденов, който напусна с пет лични нарушения, което и се отрази на съпротивителните сили на "лъвовете" до края. Словения изигра по-добре решаващите минути до последната сирена, което и доведе до крайния резултат 67:59.