България игра добре, но загуби от Русия на Евробаскет

Възпитаниците на Росен Барчовски изиграха много силен мач срещу един от фаворитите за титлата Русия, но в крайна сметка отстъпиха с 89:77

по статията работи: Мариян Найденов | 04.09.2011 | 20:03

Българският национален отбор по баскетбол допусна трето поражение в четвъртия си двубой от група D на Европейското първенство в Литва. Възпитаниците на Росен Барчовски изиграха много силен мач срещу един от фаворитите за титлата Русия, но в крайна сметка отстъпиха с 89:77. "Лъвовете" започнаха шампионата със загуба от Словения, след което във втората си среща записаха първа победа на европейски финали от 22 години насам след успех над Белгия, а вчера допуснаха поражение и от Украйна.

Срещата започна много добре за българските баскетболисти, които не се уплашиха от именития си съперник и успяха да поведат с 9:4. След това обаче руснаците обърнаха резултата в своя полза, повеждайки с 15:11, а след края на първата част авансът им бе пет точки - 23:18.

Възпитаниците на Росен Барчовски продължиха да играят отлично и доведоха нещата до 26:22 в полза на "Сборная". Руснаците обаче направиха много силен финал, повеждайки с 11 точки - 40:29, четири минути преди края на втората четвърт. Трикольорите все пак успяха да намалят аванса на Русия, завършвайки частта с пасив от четири точки - 42:38.

В третата част българските баскетболисти дадоха всичко от себе си, за да заличат преднината на Русия, но за нещастие Николай Върбанов направи четвъртото си лично нарушение и веднага бе заменен от Барчовски. Така отборът ни практически остана без център на игрището и това неминуемо се отрази на играта на националите. Руснаците се възползваха от ситуацията по най-добрия начин и увеличиха аванса си на 13 точки - 60:47. Росен Барчовски взе прекъсване, след което трикольорите заиграха по-уверено и успяха да наваксат малко от изоставането си до 67:59 в края на частта.

Последната четвърт не започна добре за България и Русия поведе със 72:59. След това "лъвовете" отново успяха да свалят преднината на "Сборная" под десет точки, но тогава дойде четвъртото нарушение на Деян Иванов и той бе сменен, а малко след това Николай Върбанов трябваше да напусне терена заради петия си фаул в мача. Въпреки това момчетата на Росен Барчовски не се отказаха да гонят нещо повече в тази среща и доведоха нещата до разлика от само пет точки - 80:75, три минути и половина преди края на мача. В крайна сметка по-голямата класа на съперника ни си каза думата и българските баскетболисти отстъпиха с 89:77, но оставиха отлични впечатления с играта си.

Най-резултатен за България беше Деян Иванов, който завърши срещата с 23 точки, а Филип Виденов и Ърл Роуланд добавиха съответно по 17 и 14 точки. За Русия най-полезен бе звездата на тима Андрей Кириленко с 25 точки, Тимофей Мозгов добави 15, а Виталий Фридзън и Виктор Хряпа се отчетоха съответно с по 13 и 12 точки за успеха.