България победи Естония с 3:0 гейма след перфектна игра

"Лъвовете" влязоха в Топ 8 и си уредиха среща с Русия

по статията работи: Михаела Ганчева | 14.09.2011 | 17:33

Националният отбор на България по волейбол не допусна изненади и гордо закрачи към 1/4-финалния супер сблъсък с тима на Русия с бърза победа с 3:0 (25:20, 25:23, 25:22) над Естония в хокейната зала KV Arena в чешкия курорт Карлови Вари.

Българите превъзхождаха непретенциозния си съперник във всеки един показател на играта, но натрупване на индивидуални грешки към края на втората и третата част поддържаха живи надеждите на естонците до самия край на срещата.

С победата възпитаниците на Радостин Стойчев, които не пожелаха да си правят сметки и показаха завиден спортсменски дух на Евроволей, ще срещнат тима на Сборная във "финал преди финала" от 16:00 часа утре.

Българите откриха резултата в своя полза с чудесна атака на Матей Казийски, а в последствие поведоха и с 3:1 след стабилен блок на Тошко Алексиев. От своя страна естонците, които влязоха в срещата и шампионата в ролята на аутсайдери, започнаха предпазливо двубоя, но някак си успяваха да завършат атаките си и разликата от две-три точки в наша полза се запази до техническата пауза и средата на гейма.

До второто прекъсване обаче два топовни сервиса на Казийски покачиха преднината на "лъвовете" на 16:12, а печелившата тенденция в играта на момчетата ни продължи и след почивката.

Естонците очевидно изпитваха проблеми в посрещането на началния ни удар и най-сетне се добраха до 13-тата точка при резултат 18:13. Към края на гейма заработи и прословутата българска блокада и резултатът бе красноречив - 21:15. До края на гейма естонците успяха само да стопят няколко точки от пасива си и геймът завърши 25:20 в наша полза.

Вторият гейм на срещата стартира аналогично на първия и "трикольорите" отново излязоха напред в резултата с 3:1 точки. Две последователни грешки на Тошко Алексиев обаче доведоха до равенство - 3:3, което се запази до техническата пауза след няколко завързани разигравания от двете страни на мрежата.

Българите все пак измъкнаха още точка в своя полза - 8:6, а поредното завъртане на Матей Казийски на сервис отново доведе до сериозно объркване в редиците на естонците и ново откъсване в резултата за българите - 14:7.

Волейболистите ни не се отпуснаха въпреки комфортната преднина и продължиха да тормозят естонците с изключително стабилна и комбинативна игра. Съперниците ни също имаха своите краткотрайни проблясъци на терена и намалиха изоставането си на три точки - 19:16, но в края на частта българският отбор отново вдигна оборотите.

"Лъвовете" пропиляха няколко възможности да затворят гейма и сами вдигнаха напрежението, но грешка от начален удар на естонците прати заслужено и втората част в наша полза - 25:23.

Естонците поведоха за пръв път в мача на старта на третата част - 3:1 и 7:5, но радостта им не трая дълго. До 8-мата точка на гейма българите отново възвърнаха лидерството си - 8:7, а след няколко минути развитието на мача продължи да следва предходните две части. Началният удар на Матей Казийски отново се оказа непреодолим за посрещането на съперника за 12:8, като отборът ни запази аванса си до паузата - 16:12.

Естонците продължиха да ни настигат, възползвайки се от смутената игра на Тошко Алексиев и при резултат 16:15 на полето се появи новото откритие на националния тим - Тодор Скримов. Влезлият току-що посрещач обаче също не бе убедителен в защита и при 19:19 Алексиев върна мястото си на терена. Грешките на българите не спряха, а съперникът ни заигра окрилено и на момент дори поведе с 22:21. Това обаче не притесни момчетата и те не дадоха повече точки на естонците, завършвайки плейофа си със стил - 25:22 и 3:0 гейма.