Ваня Стамболова не намери място във финала

Стамболова бе дисквалифицирана заради неправилно преодоляване на препятствие

по статията работи: Мариян Найденов | 13.08.2013 | 18:30

Най-добрата българска хърделистка Ваня Стамболова не успя да се класира за финала на коронната си дисциплина - 400 метра с препятствия, след като завърши на последното осмо място в полуфиналната си серия на Световното първенство по лека атлетика в Москва.

Стамболова не тръгна добре още от самото начало на дистанцията и така се стигна до голямо изоставане в нейния край, което доведе и до най-слабото време от всички полуфиналистки - 56.58 секунди. Рекордьорката на България на 400 метра с препятствия бяга по-добре в сериите вчера, когато преодоля дистанцията за 55.91 секунди.

Впоследствие Ваня Стамболова бе и дисквалифицирана заради неправилно преодоляване на препятствие.

Така опитната ни атлетка не успя да намери място във втория си финал на шампионат на планетата, след като стори това на предишния Мондиал в Дегу 2011, където завърши на шеста позиция. Иначе за Ваня това бе четвърто участие на световни атлетически финали след Дегу 2011, Берлин 2009 и Хелзинки 2005.

Стамболова бе във втората полуфинална серия и стартира от седма пътека, като българката трябваше да се бори в изключително силна конкуренция.

В серията на Ваня бягаха олимпийската шампионка Наталия Антюх (Русия) - в осми коридор, Дениса Росолова (Чехия) - шести, Пери Шейкс-Драйтън (Великобритания) - пети, световната шампионка Лашинда Димъс (САЩ) - в четвърти, Анна Титимец (Украйна) - в трети, а във втори и първи бяха съответно Ристанана Трейси (Ямайка) и Лорън Боден (Австралия).

Атлетките в първата пресявка дадоха по-силни времена и първите пет се класираха за финала - Зузана Хейнова (Чехия), спечелила серията с резултат 53.52 секунди и съответно с най-добро време на финала, американката Далила Мухамад (54.08 сек.), британката Ейлид Чайлд (54.32 сек.), украинката Ана Ярошчук (54.92 сек.) и представителката на Ямайка Никейша Уилсън (54.94 сек.).

Финалната осмица допълниха първите три състезателки от серията на Ваня Стамболова - Пери Шейкс-Драйтън (53.92 сек.), Лашинда Димъс (54.22) и Анна Титимец (54.63 сек.).