Германия наказа Гърция в най-голямото голово шоу на Евро 2012 досега

Маншафта гледа към полуфиналите след 4:2 над коравите гърци

по статията работи: Даниел Любомиров | 22.06.2012 | 23:38

Германия е вторият полуфиналист на Евро 2012, след като очаквано преодоля коравия гръцки отбор по пътя си към короната. Бундестимът спечели повече от убедително с 4:2 сблъсъка си с екзекутора на Русия - Гърция.

Само в един момент от мача изглеждаше сякаш хитрите "елини" отново ще объркат сметките на фаворита, но това объркване трая само 6 минути на "ПГЕ Арена" в Гданск.

След пълно превъзходство на Германия през първото полувреме страхотен изстрел от 25 метра на Филип Лам откри резултата в 39-ата минута за Бундестима - точно във време, когато вече възпитаниците на Йоахим Льов се изнервяха от набъбващия брой на пропуските си.

В 55-ата обаче гърците наказаха грешка на Германия и организираха скоростна контраатака, при която Димитриос Салпингидис центрира успоредно на голлинията отдясно и Йоргос Самарас отблизо изравни - 1:1.

6 минути по-късно Сами Кедира с фамозен изстрел от десетина метра засече от въздуха центриране на Холгер Бадщубер и възстанови предимството на Бундестима. Мирослав Клозе пък наниза 67-ия си гол с националната фланелка в 68-ата минута, когато с глава прати кълбото в мрежата след центриране от корнер.

Последвалото 4:1 бе фиксирано в 74-ата минута от Марко Ройс, който бе безпощаден с внушително воле на празна врата, с което разплака окончателно гърците.

Салпингидис увенча сърцатата си игра с втори почетен гол за Гърция, отбелязан от дузпа в 89-ата минута, с който единствено превърна срещата в най-резултатната до момента на Евро 2012.

Така Маншафта е втроият полуфиналист на Евро 2012 и очаква своя съперник измежду Италия и Англия, които ще затворят четвъртфиналния цикъл след 2 дни.

Първо полувреме

В първия четвърт час германците владеха повече топката и организираха няколко акции към противниковата врата, след които последваха удари, но встрани от целта. Бундестимът стигна и до мрежата, но голът в 5-ата минута бе отменен поради засада. Сами Кедира стреля в обсега на Михалис Сифакис, след което топката стигна до Андре Шюрле, който я прати във вратата, но Мирослав Клозе също прояви афинитет към кълбото от положение на засада.

В 23-ата минута пък Ройс участваше в най-качествената акция на вицешампионите на Европа - той направи хитро двойно подаване с Клозе и се озова на чиста позиция в наказателното поле. Халфът на Борусия М обаче реши да подаде вдясно за Месут Йозил, чийто изстрел обаче бе отразен от Михалис Сифакис.

В следващите 180 секунди Ройс на два пъти отдясно обстрелва противниковата мрежа, но в първия случай ударът му бе отразен, а при втория кълбото профуча покрай сглобката на вратата.

В 36-ата минута стражът на "елините" Сифакис отново трябваше да се намесва решително след удар на Кедира от границата на наказателното поле.

В 39-ата обаче прошка за голкипъра на Гърция нямаше, след като Филип Лам получи позиция за стрелба пред дъгата на пеналтерията и с много прецизен изстрел матира Сифакис - 1:0.

В 46-ата минута на първата част Андре Шюрле с хубав пробив отляво и диагонален мощен изстрел облиза външната страна на мрежата, но не можа да донесе втори гол за немците.

Второ полувреме

Въпреки двете смени в схемата на Сантош (Гекас на мястото на Нинис и Фотакис вместо Цавелас) Германия продължаваше по-често да търси гола. И по двата фланга възпитаниците на Йоахим Льов имаха предимство и всяка акция миришеше на гол, като единствено липсваше завършващия пас, а пък изстрелите от дистанция не бяха в очертанията на вратата.

Верни на тактиката си да търсят грешка в противника и бърза контраатака, гърците издебнаха момента за своя сериозен удар - неточно отиграване на иначе активния Шюрле даде шанс на Салпингидис да поеме по десния фланг в предни позииции. Внушителният пробив завърши с центриране успоредно на голлинията, което бе засечено в мрежата от Самарас, за когото не бе трудно да се разпише от 2 метра, след като бе изпуснат от Бадщубер - 1:1.

Радостта на гърците бе кратка и трая само 6 минути, защото фантастичен удар от воле на Сами Кедира в 61-ата минута възстанови предимството на Германия срещу коравите "елини" на "ПГЕ Арена" в Гданск пред 35 000 зрители. Халфът на Реал Мадрид получи топката след центриране на Холгер Бадщубер и разстреля безпощадно Михалис Сифакис за 2:1.

В 68-ата минута пък Клозе с глава засече центриране от корнер и наказа неубедителното излизане на Сифакис, който беше безпомощен - 3:1 за Бундестима.

В 74-ата минута Месут Йозил с невероятен пас изведе Клозе сам срещу вратаря в наказателното поле. Изстрелът на нападателя обаче бе париран от Сифакис, но топката остана в игра и притичалият Ройс с изключително воле я заби под горната греда за 4:1.

До края минутите протекоха спокойно, макар немците да имаха възможности и за пети гол, но пробваха по-нестандартни отигравания, за да забавляват феновете си и все пак не превзеха отново вратата на гърците.

В 89-ата минута Боатенг с ръка спря удар на Фотакис и съдията отсъди дузпа, която бе превърната в почетен гол от Салпингидис за 4:2.