Германия не позволи на Дания да мечтае и оглави Група А

Маншафта постигна трета победа на Евро 2012 и заслужено ще играе на четвъртфинал

по статията работи: Даниел Любомиров | 17.06.2012 | 23:38

Германия надделя над Дания с 2:1 в драматичен финален сблъсък от Група В и по този начин спази обещанието си към холандците да играе за пълен успех.

Самите "лалета" обаче не можаха да изпълнят своята част от уговорката, след като отстъпиха на Португалия и Кристиано Роналдо.

Бундестима започна много силно срещата и в 19-ата минута резултатът бе открит, и то от Лукаш Подолски, който ознаменува своя мач номер 100 с важно попадение за немците. Изненадващо обаче "червеният динамит" избухна в 24-ата минута и с перфектна комбинация след изпълнение на корнер Михаел Крон-Дели изравни с глава.

Когато на другия мач Роналдо изведе Португалия напред, датчаните осъзнаха, че могат да изхвърлят немците с евентуална победа. Германия обаче също бе наясно с тази вероятност и именно в последния четвърт час увеличи оборотите.

С прекрасна скоростна контраатака резервата Андре Шюрле бе изведен на левия фланг, а центрирането му по земя бе засечено в мрежата от връхлитащия Ларс Бендер за крайното 2:1 в полза на Маншафта.

Така Германия безапелационно оглави Група В с 9 точки, докато Дания завършва на трета позиция с 3 пункта. Португалия спечели два мача и финишира като подгласник, докато Холандия напуска Евро 2012 тотално разочарована с три поражения.

Началото

Още до изтичането на третата минута бранителите на Дания имаха поводи за работа, след като Томас Мюлер стреля опасно от границата на наказателното поле и прати топката малко над горната греда. Секунди по-късно Лукаш Подолски проби в пеналтерията отляво, но центрирането му бе изчистено от бранители в "червено-бяло".

Първи фрапантен пропуск

Мюлер изпусна 100-процентово положение в 5-ата минута, след като центриране отляво на Подолски бе отклонено на пътя на връхлитащия халф на Байерн, който от три метра фронтално срещу вратата стреля право в ръцете на Стефан Андерсен.

Тенденции в играта

Още преди да бе изтекъл първия четвърт час от срещата, стана ясно, че Германия има намерение да играе за победата, защото на практика не даваше на съперника си да играе с топката. Бундестима обаче изграждаше своите атаки постепенно и разиграванията в центъра на терена зачестиха.

Мигът на Подолски

Само 8 минути след като Холандия поведе на Португалия, Подолски реализира гол за Германия в своя мач номер 100 с националната фланелка. Пробив отдясно завърши с подаване за Марио Гомес, който от точката за дузпа не можа да насочи правилно удара си, но кълбото стигна до Подолски. За новото попълнение на Арсенал не бе проблем да скъса мрежата на Андерсен, тъй като бе оставен без опека – 1:0 за немците.

"Червеният динамит" избухна

В 23-ата минута изненадващо Дания изравни резултата с първия си точен удар, който олицетворяваше целия турнир до момента за отбора – без да блести и без открояване на индивидуалности се постига нужната цел. В случая след центриране от корнер топката заучено бе пратена далеч назад към Никлас Бендтнер, който я насочи с глава в малкото наказателно поле и там Крон-Дели също с глава разпечата слисания Мануел Нойер – 1:1.

Спокойствие до края

Въпреки че при равенства в двете срещи Дания отпадаше (заради поражението от Португалия), а Германия се класираше напред, към края на полувремето Бундестимът бе този, който търсеше нов гол.

Естествено, нямаше упражнен натиск или сериозна преса, но все пак немците на два пъти можеха да се разпишат, но и в двата случая ги подведе неточния мерник – в първия случай Подолски не нацели вратата от пряк свободен удар на границата на наказателното поле. В 40-ата минута пък Сами Кедира стреля встрани, след като колективна грешка в защитата на датчаните го остави на стрелкова позиция.

След почивката

Дания излезе на игрището с малко повече хъс, отколкото преди почивката, което веднага рефлектира върху представянето на тима – изключителна атака в 49-ата минута завърши с удар в гредата на Якоб Поулсен. Симон Поулсен направи мощен пробив по левия фланг, центрира по земя в пеналтерията за Бендтнер, който технично подаде за връхлитащия Якоб, но неговият изстрел рикошира в десния стълб и излезе в аут.

Стар шаблон

След 50-ата минута германците отново започнаха да задържат топката в собствено владение и успокоиха съвсем темпото. Постепенните им акции обаче се разбиваха в сгъстената отбрана на Дания пред границата на пеналтерията. Куриозното бе, че Бундестима не се нуждаеше от победата, а напротив – Дания трябваше да спечели, за да се класира, тъй като Португалия и Холандия играеха при равен резултат към момента.

Първи пропуск на Маншафта

В 67-ата минута резервата Шюрле бе изведен на стрелкова позиция отляво, но ъгълът пред него бе малък и той не можа да преодолее вратаря Андерсен.

Спазено обещание

Новината за втория гол на Роналдо бързо стигна до 22-мата на терена в Лвов и това внесе свежест в действията на играчите, защото при гол за датчаните те щяха да продължат за сметка именно на Германия.

Само че Бундестима не допусна подобен сценарий и с перфектно изпълнена контраатака Шюрле с прецизно центриране по земя отляво сложи топката на пътя на Бендер, който с премерен удар от седем метра матира датчаните – 2:1 за Германия.

Финални минути

До края на редовното време немците не изпитваха сериозни трудности да опазят аванса си, докато "червеният динамит" опита всичко по силите си, за да изравни отново, макар обаче да не създаде чисти голови положения.