Григор Димитров отпадна от седмия в света на US Open

Българинът отстъпи с 6:7 (4), 3:6, 4:6 от Гаел Монфис в първия кръг на турнира

по статията работи: Краси Киров | 30.08.2011 | 09:17

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отпадна от турнира US Open в първия кръг на надпреварата.

Българинът имаше тежък жребий и трябваше да излезе срещу седмия в света Гаел Монфис (Франция). Това бе първо участие на Гришо в откритото първенство на САЩ. Димитров отстъпи с 6:7 (4), 3:6, 4:6 като бе много равностоен на своя съперник и успяваше да се конкурира на френската звезда. Григор имаше своите шансове, но не успя да възползва по най-добрия начин от тях. Срещата продължи 2 часа и 40 минути, като статистика след двубоя бе почти равностойна

Първият сет бе най-оспорван. При 2:2 гейма, Монфис направи първия пробив в мача и после поведе с 4:2. Григор взе своя сервис и след това успя да реализира и пробив за 4:4. Димитров обаче сгреши в следващия гейм и допусна нов пробив. Монфис сервираше за затваряне на сета, но Гришо не се беше предал и успя да направи пробив за 5:5 като двамата реализираха четири последователни пробива. Гришо взе своя гейм и принуди Монфис да сервира за оставане в сета. Той го направи и победителят трябваше да бъде решен след тайбрек. Французинът набързо поведе с 5:1 точки, и въпреки че преднината му бе скъсена, той успя да вземе сета след 7:4.

Гришо започна блестящо вторият сет и поведе с 2:0 гейма. Монфис върна един гейм, но получи травма в коляното. Това наложи на физиотерапевта му, да му направи бърз преглед. След паузата обаче нивото на играта на Димитров бе спаднало. Монфис стигна до пробив и изравни резултата. След това Гришо губеше с 0:40 своето подаване, но успя да стигне до равенство. Тогава опитът на Монфис си каза думата и след стабилна игра взе гейма за 5:3 и след това сервира за спечелването на сета.

В третият сет Гришо също имаше своите шансове. Двамата тенисисти взеха своите подавания лесно до 3:3. Тогава пред Монфис се откриха две възможности за пробив. Григор обаче с великолепен бекхенд успя да изтръгне гейма. Французинът дори поздрави българина за доброто отиграване.

Така при 4:3 се отвори шанс за Димитров, но Монфис успя да си вземе подаването за 4:4. Следващият гейм бе решаващ като двамата тенисисти играеха рисковано, а Гришо допусна двойна грешка, която позволи на Монфис да пробие за 5:4. Въпреки това Григор не се отказа и поведе в сервиса на Монфис с 40:30.

След това французинът допусна двойна грешка и това означаваше гейм за Димитров, но Монфис поиска системата хоукай и там се видя, че топката е на линията. Това не се отрази добре на българина. Той отрази първия мачбол, но при втория не успя да реагира и това означаваше победа за Гаел Монфис.

Въпреки загубата Григор може да бъде горд от представянето си като си пролича, че разликата със седмия в света не е голяма и ако българина продължава в този дух, скоро и той ще намери своите върхове.