Джокович и Цонга ще определят единия финалист на Уимбълдън

Ноле отстрани австралийския талант Бърнард Томич, а Цонга спря Роджър Федерер

по статията работи: Мариян Найденов | 29.06.2011 | 19:21

Станаха ясни съперниците в единия полуфинал на Откритото първенство на Великобритания по тенис. За място на финала ще спорят Новак Джокович (Сърбия) и Жо-Вилфред Цонга (Франция), които отстраниха на четвъртфиналите съответно Бърнард Томич (Австралия) и Роджър Федерер (Швейцария).

Сърбинът надделя с 3:1 (6:2, 3:6, 6:3, 7:5) сета над австралийския талант Томич и е само на крачка първото място в ранглистата на ATP, като за да се случи това той трябва да стигне до финала, без значение какво ще направи сегашният номер едно Рафаел Надал (Испания).

Иначе успехът за Джокович не дойде никак лесно, а 18-годишният Томич затвърди впечатлението, че за в бъдеще ще бъде фактор в мъжкия тенис.

Ноле започна първия сет ударно, постигайки два пробива и след половин час игра затвори частта с 6:2. във втория сет първи до пробив стигна Томич. Това се случи в четвъртия гейм, а след това дойдоха силните моменти за австралиеца и той буквално помете Ноле, изравнявайки резултата в сетовете след 6:3.

Добрата игра на австралийския тийнейджър продължи и в третия сет, когато той поведе с 3:1. След това обаче настъпи необясним срив в играта на Томич и Джокочис се възползва максимално, вземайки следващите осем гейма, за да поведе с 2:1 сета и 2:0 гейма в четвъртата част.

Томич отново загатна за големите си възможности, изравнявайки резултата до 2:2 гейма. След това всеки от двамата печелеше сервисите си, за да се стигне до 5:5, когато Ноле получи точка за пробив и след едно маратонско разиграване успя да го осъществи и впоследствие затвори мача след 7:5 и 3:1 сета.

Жо-Вилфред Цонга, който във втория кръг от турнира се добра до трудна победа над най-добрия български тенисист Григор Димитров, успя да отстрани шесткратния шампион Роджър Федерер с 3:6, 6:7, 6:4, 6:4, 6:4 гейма. В срещата, която се игра на централния корт, Цонга успя обърне резултата, след като изоставаше с 2:0 сета.

Мачът започна по-добре за швейцареца, който стигна до ранен пробив и поведе с 3:0 гейма в първия сет. Цонга не се представяше по най-добрия начин, като играта му бе изпълнена с доста брак. Все пак той успя да вземе гейм за 3:1, но до края на първия сет, който продължи само 27 минути, играта се водеше гейм за гейм и така Федерер поведе с 1:0 в сетовете.

Втората част се разви по същия начин, като играта бе много по-оспорвана и Федерер трябваше доста да се поизпоти, за да вземе преднина от 2:0 сета. Цонга обаче успя да изравни, въпреки че продължаваше да не показва най-доброто от себе си. Играта отново започна да се води гейм за гейм, като двамата тенисисти печелеха сервис-геймовете си без проблеми. Така се стигна до тайбрек, в който Федерер с няколко зашеметяващи бекхенда успя да се наложи и с резултат 7:3 точки спечели и втория сет в срещата.

В третата част французинът започна по-уверено и успя да пробие сервиса на Федерер, след като поведе с 1:3 гейма. Както през целия мач и в този сет и двамата продължиха да правят много непредизвикани грешки и пратиха топката в мрежата няколко пъти без да бъдат притискани от съперника. До края на третия сет, Цонга, чието основно оръжие отново бе силния сервиз, не изпусна инициативата и успя да го спечели с 4:6 гейма.

Цонга стигна до ранен пробив и в четвъртия сет, повеждайки с 1:3 гейма. Играта на Федерер значително спадна, след като швейцарецът имаше шанс да завърши срещата, но в крайна сметка злощастно отпадна. Подобно на третата част и тук поставеният под номер 12 в основната схема на турнира французин запази преднината от два гейма и затвори сета при резултат 4:6.

Решаващият пети сет се разви по невероятен начин за Цонга, който под натрупаната инерция успя да пробие сервиса на Федерер още на старта и след като спечели гейма, в който сервира поведе с 2:0. Швейцарецът все пак успя да намали резултата до 1:2, но екзекуторът на Гришо трябваше само да спечели геймовете, в който сервира, което той направи и се добра до успеха.

Така Федерер се размина с мечтата си да мине рекорда на легендата Пит Сампрас, който има седем спечелени титли от Уимбълдън.